Ciekawymi w hodowli zwierzętami są węże. Jednym z najczęściej pojawiających się w domach gatunkiem jest pięknie umaszczony i niezbyt duży wąż zbożowy. Jeśli decydujemy się na zakup tego gada, musimy zorganizować terrarium dla węża zbożowego. Jakie wybrać i jak je urządzić? Co powinno znaleźć się w wyposażeniu? W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się warunkom, w jakich węże te żyją w naturze. Pochodzą one ze Stanów Zjednoczonych, są stworzone do aktywnego życia w ciepłym i wilgotnym sezonie letnim oraz do snu w czasie zimy. Potrafią się zarówno wspinać, jak i pływać, jednak preferują naziemny tryb życia.
Spis treści
Wymiary terrarium dla węża zbożowego
Podstawowym zagadnieniem są wymiary terrarium dla węża zbożowego. Niektóre źródła podają, że jak chodzi o długość terrarium, wystarczą 2/3 długości węża, jednak jest to naprawdę mała powierzchnia. Choć ten gad raczej nie spędza czasu całkowicie wyprostowany, powinien mieć możliwość ruchu i przemieszczania się. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość nawet do 180 centymetrów. Im większy zbiornik, tym lepiej. Nie musi za to być specjalnie wysoki – wystarczy około 40 cm. Szerokość również powinna być nie mniejsza niż 40 – 50 cm. Te minimalne wymagania dotyczą jednego osobnika.
Jak przygotować terrarium dla węża zbożowego?
Przed przyjęciem do naszego domu gada, musimy wiedzieć, jak przygotować dla niego terrarium. Istotne będzie zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. W akwarium powinno być ciepło i wilgotno, jednak ważne jest, aby warunki nie były jednakowe w całym „pomieszczeniu”. Ogrzewanie może zapewnić nam specjalna mata grzewcza lub odpowiednie oświetlenie. Wilgotność uzyskamy dzięki zorganizowaniu „stawu”. Ważne jest, aby środowisko w terrarium było różnorodne, czyli na przykład pod grzałką wąż może się wygrzewać, jeśli będzie miał ochotę może wpełznąć do „stawu”, a gdy będzie mu za ciepło – pójść w miejsce, w które grzanie nie dociera. Warunki w terrarium węża zbożowego będą wpływać na jego samopoczucie i aktywność, dlatego ważne jest, aby były optymalne.
Podłoże do terrarium dla węża zbożowego także powinno być odpowiednio wybrane. Dobrze sprawdzą się tu odpylone trociny lub włókno kokosowe. Niektórzy polecają też ręczniki papierowe, wskazując na łatwość utrzymania czystości przy takim rozwiązaniu. Jednak wąż nie może się w nich w żaden sposób zakopać, a poza tym nie wyglądają estetycznie. Kwestia podłoża jest zatem dość indywidualna. Na pewno łatwość w utrzymaniu czystości oraz cena danego podłoża będzie tutaj ważnym kryterium wyboru.
Terrarium dla węża zbożowego: ogrzewanie
Temperatura w terrarium dla węża zbożowego powinna wynosić od 27 stopni Celsjusza w strefie „zimnej” do 32 stopni Celsjusza w okolicach źródła ciepła. Jeśli decydujemy się na oświetlenie, trzeba pamiętać, że w nocy światło powinno być zgaszone, jednak temperatura musi zostać utrzymana. Potrzebne będą wtedy dwa źródła ciepła. Można jednak zrezygnować z oświetlenia na rzecz maty grzewczej, gdyż węże te niezbędną witaminę D3 pobierają z pokarmu. W związku z tym promieniowanie UVB nie jest dla nich konieczne.
Ile kosztuje terrarium dla węża zbożowego?
Ważną kwestią pozostaje, ile kosztuje terrarium dla tego zwierzęcia. Wiele zależy tutaj od naszej kreatywności. Czasami możemy znaleźć gotowe terrarium dla węża zbożowego, jednak własny projekt terrarium będzie z dużym prawdopodobieństwem tańszym rozwiązaniem. Nowe rzeczy w sklepie zoologicznym będą najdroższą opcją. Nieco taniej można zwykle zrobić zakupy przez Internet. Warto także poświęcić trochę czasu na poszukanie sprzętów i wyposażenia z tak zwanej „drugiej ręki”. Ostatecznie cena terrarium węża zbożowego, w zależności od rozmiaru i wyposażenia, na jakie się zdecydujemy, będzie wynosiła średnio kilkaset złotych. To, ile kosztuje wąż zbożowy, zależeć będzie w dużej mierze od źródła zakupu. Nie warto jednak tutaj oszczędzać. Zwierzę z dobrej, sprawdzonej hodowli będzie zdrowsze.
Jak urządzić terrarium dla węża zbożowego?
Poza wspomnianym wyżej „stawem” i miejscem w cieple, ważne będzie także przygotowanie „mokrej” i „suchej” kryjówki. Do tego celu mogą posłużyć nam kamienie, mech lub ceramiczne ozdoby odpowiedniej wielkości. Terrarium może zawierać także korzenie i rośliny. Ciekawym i funkcjonalnym elementem wyposażenia będą także fragmenty kory z drzew. Czyszczenie terrarium węża zbożowego powinno odbywać się regularnie. Gady te lubią spędzać czas w wodzie, często także zdarza im się załatwiać tam swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego powinna ona być często wymieniana, tak aby zawsze była czysta. Wielkość „stawu” powinna być taka, aby wąż mógł wejść do niego w całości. Jest to istotne zwłaszcza w okresie przed wylinką.
Wystrój terrarium dla węża zbożowego może być naprawdę różny. Ważne, aby był funkcjonalny. Terrarium dla węża zbożowego z wyposażeniem, podobnie jak terrarium dla agamy brodatej i innych gadów, to jednorazowy wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak jest to dopiero początek kosztów. Trzeba także zdecydować się, jaki pokarm dla węża zbożowego wybierzemy. Gady te są mięsożerne, żywią się głównie drobnymi gryzoniami. W warunkach domowych możemy podawać im myszy, młode szczury lub jednodniowe kurczęta. Karmienie żywym pokarmem jest kontrowersyjne – zwierzaki, którymi karmione są te gady, przeżywają ogromny stres. W naturze mają szansę uciec przed drapieżnikiem. Zamykając je w zbiorniku, zabieramy im tą szansę. Poza tym węże nie zawsze od razu zjadają swoją ofiarę, więc często przerażona mysz spędza długie godziny w pobliżu drapieżnika, czekając na śmierć. Karmienie żywym pokarmem jest także trudne logistycznie. Dobrym rozwiązaniem wydaje się karmienie pokarmem mrożonym, ze sprawdzonego źródła.