Czy kota można kąpać i jak często to robić? Piękne i lśniące futro jest jednym z najbardziej pożądanych i przyciągających wzrok kocich atutów. Błyszcząca okrywa włosowa stanowi także jeden z wyznaczników zdrowia i prawidłowej kondycji mruczącego czworonoga. Fundamentalną zasadą w pielęgnacji kociej sierści jest dobranie odpowiednich metod i narzędzi do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Czy kąpiel to zawsze dobry pomysł? Czy kąpanie kota domowego ma sens? Czy można kąpać kota dachowca czy to zabieg zarezerwowany tylko dla rasowców? Przekonajmy się.
Spis treści
Od ilu tygodni można kąpać kota?
Czy to, ile kot ma lat, wpływa na decyzję dotyczącą poddania go kąpieli? To zależy. Wiek zdecydowanie nie powinien być podstawowym wyznacznikiem gotowości mruczka do wykąpania się. Jednak będzie miał ogromne znaczenie w kontekście oswojenia zwierzęcia z wodą i stworzenia pewnego rytmu pielęgnacyjnego.
W takim razie czy można kąpać małego kota? Trzeba zaznaczyć, że w przypadku młodych kociaków przeprowadzenie tego procesu może być po prostu łatwiejsze, co nie oznacza, że będzie wykonalne. Wynika to w głównej mierze z tego, że zdecydowana większość kotów nie przepada za kąpielami i ich nie potrzebuje.
Podjęcie decyzji o tym, czy kota można kąpać, jest uzależnione przede wszystkim od samego mruczka, jego upodobań i potrzeb wynikających z czynników rasowych (np. zwierzęta długowłose), chorobowych (np. grzybica skórna, inwazja pcheł) lub okolicznościowych (np. kontakt z niepożądaną substancją). Jeśli zwierzę nie spełnia żadnych z powyższych kryteriów to nie ma najmniejszego sensu go kąpać. Kontakt z wodą u znacznej części kotów wywołuje silny stres, a jego konsekwencje mogą wpłynąć na stan ich zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Kiedy kąpać kota?
Należy pamiętać, że koty to bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta, które cenią sobie swoją prywatną przestrzeń. Kąpiel narusza wszystkie obszary zarezerwowane dla strefy osobistej zwierzęcia, dlatego decyzja o niej powinna zostać podyktowana tylko i wyłącznie konkretnymi wskazaniami, np. pojawieniem się choroby dermatologicznej. Problemy skórne zwierząt mają różne podłoże – mogą być wynikiem grzybicy, alergii albo kontaktu z pasożytami. Najczęściej występującymi ektopasożytami u kotów są zdecydowanie pchły. Wynika to w dużej mierze z braku odpowiedzialności opiekunów i wypuszczaniem kotów na dwór bez nadzoru, a także z nieprowadzenia profilaktyki przeciwpasożytniczej. Jak pozbyć się pcheł u kota? Podstawą w walce z inwazją pcheł powinno być zastosowanie odpowiednich kropli podawanych na skórę zwierzęcia. W dobie nowoczesnych metod leczniczych zdecydowanie odchodzi się od stosowania kąpieli kota na pchły w specjalnym szamponie. Warto zaznaczyć, że w przypadku problemów chorobowych dotyczących konkretnych miejsc na ciele zwierzęcia można zastosować kąpiel miejscową, np. mycie odbytu kota długowłosego dotkniętego biegunką lub mycie uszu kota dotkniętego świerzbowcem. Takie czynności nie wymagają nawet całościowego moczenia zwierzęcia w wodzie i mogą stanowić doskonały kompromis w walce o dobrostan kociaka. Kąpiel kota jest więc bardzo indywidualną i zależną od wielu czynników zewnętrznych sytuacją. Wyszukiwane w Internecie zapytania takie jak: czy można kąpać kota po kastracji lub czy kąpać kota w upały są porażające i wynikają z braku podstawowej wiedzy.
Czym kąpać kota?
Czy można kąpać kota w szamponie dla dzieci? Czy można kąpać kota w szamponie dla ludzi? A może dozwolona będzie kąpiel kota w płynie do higieny intymnej? Na te i inne podobne pytania odpowiedź brzmi: NIE! Mycie kota mydłem lub innym preparatem przeznaczonym dla człowieka jest niedozwolone. Zwierzęta mają zupełnie inne pH skóry – oscyluje ono w granicach 7 i ma odczyn zasadowy, podczas gdy u ludzi jest on kwaśny. Stosując więc kosmetyki ludzkie na skórze futrzaka, można doprowadzić do jej podrażnienia, uszkodzenia, a także zaburzenia naturalnego pH. Jeżeli nasz pupil wymaga kąpieli, to dobór odpowiednich preparatów powinien być podstawową czynnością, jaką podejmie opiekun. Prawidłowo dobrany kosmetyk jest gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności działania – produkt musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.
Jak kąpać kota?
Pierwsza kąpiel kota powinna być przeprowadzona w spokojnej i pozytywnej atmosferze – jej przebieg jest bowiem podwaliną pod przyszłe zabiegi higieniczne pupila. Chcąc wykąpać czworonoga, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy zadbać o zapewnienie mu bezpiecznych warunków – brodzik lub wanna powinny być wyłożone antypoślizgową matą, która zapewni kotu stabilność (warto rozważyć ubranie kota w szelki). Czworonoga warto najpierw oswoić z wodą poprzez zamoczenie go w niewielkiej jej ilości. W jakiej temperaturze kąpać kota? Najlepiej w zbliżonej do temperatury jego ciała, czyli 38-39℃, dodatkowo należy zadbać o nagrzanie samego pomieszczenia. Strumień wody powinien być delikatny, a słuchawka prysznicowa przylegać do ciała zwierzęcia, tak aby woda rozprowadzała się powoli – należy unikać „biczowania” kota. Wskazane jest, aby suszenie odbywało się przy pomocy delikatnego ręcznika, którym zwierzę zostanie owinięte. Cały proces kąpieli warto zakończyć podaniem futrzakowi ulubionych smaczków (uznajmy to za małe, ale pozytywne przekupstwo). Jak często kąpać kota? Wszystko zależy od konkretnych okoliczności, ale jeżeli nie ma potrzeby, lepiej nie kąpać go w ogóle – warto pamiętać, że mycie kota nie jest tożsame z myciem psa.
Kąpiel kota na sucho
W naturze koty same dbają o kondycję swojej okrywy włosowej poprzez jej wylizywanie i tak naprawdę to one robią to najlepiej. Najważniejszą czynnością w pielęgnacji kotów jest codzienne czesanie ich futra odpowiednio dobranym do tego sprzętem. Kąpiel powinna być świadomym i umotywowanym wyborem, a nie koniecznością. W związku z tym warto zauważyć, że decydując się na adopcję kota, opiekun musi posiadać wiedzę nie tylko z zakresu behawioru czy prawidłowego żywienia, ale także z obszarów dotyczących właściwej pielęgnacji mruczka.