Iwagumi, ragwork, a może ryuboku? W tym artykule przedstawimy akwarium
w stylu japońskim oraz doradzimy, jak je założyć. Aranżacja naszego zbiornika jest niezwykłą ozdobą domu, w której możemy wyrazić swój styl i upodobania!
Spis treści
Akwarium japońskie – różne style
Japońskie akwarium staje się coraz częstszym wyborem w polskiej akwarystyce. Opiera się na kompozycjach złożonych z roślin, kamieni oraz korzeni. Innym używanym określeniem jest styl naturalny. Nazwa wzięła się od próby imitacji naturalnie występujących krajobrazów, np. amazońskich rzek. Akwarium japońskie może być mylone z holenderskim. Pierwsze z nich wyróżnia się surowym minimalizmem, podczas gdy drugie skupia się na bogactwie występujących w nim gatunków. Prekursorem aquascrapingu (sztuki tworzenia aranżacji pod wodą) oraz akwarium japońskiego jest Amano Takashi, fotograf, projektant oraz akwarysta. Dzięki niemu powstały różne style, które przedstawiamy poniżej.

Iwagumi
Słowo to oznacza „sztukę układania kamieni”. Akwarium iwagumi charakteryzuje
się kamiennymi dekoracjami. Skały powinny być jednego rodzaju, a kompozycja składa się zazwyczaj z trzech kamieni ułożonych pod różnym kątem. Tworzą tzw. „triadę”, gdzie największa skała znajduje się w centrum akwarium. Inną kompozycją jest „Budda” – kamienie ułożone są tutaj w kształcie trójkąta. W akwarium w stylu iwagumi sadzone są zazwyczaj rośliny trawnikowe oraz wysoko rosnące (w tle), podkreślające rodzaj ułożenia kamieni.
Ryuboku
Akwarium ryuboku nawiązuje do pejzażów górskich oraz leśnych i jest najstarszym spośród przedstawianych stylów. Ważną rolę odgrywają tutaj kamienie wraz z korzeniami. Korzenie japońskie do akwarium wyróżniają się rozgałęzionym systemem, o cienkich i długich wypustkach. Można na nich posadzić mchy, microsorium lub anubiasy. Dno pozostawia się puste lub całkowicie obsadzone roślinami, w zależności od naszych preferencji.
Ragwork
Styl ten wywodzi się z zasad iwagumi. Akwarium ragwork odzwierciedla krajobraz
gór wysokich, dlatego kompozycja składa się głównie ze skał. Układa się je na wzór szczytów, a „stoki” obsadza się mchem i niskimi roślinami. Do tego akwarium polecane są japońskie kamienie, wyróżniające się zagłębieniami i nierównościami. Pozwala to na uzyskanie efektu surowego górskiego klimatu. Do najczęściej wybieranych skał należą m.in.: Unmuseki Stone, Geiryuseki Stone czy Seiryuseki Stone.
Mizube
Akwarium mizube jest z kolei młodszą odmianą stylu ryuboku – dominują w nim korzenie i rośliny. Kompozycje te różnią się tym, że w mizube elementy drewna czy liście mogą wystawać ponad powierzchnię wody. Są więc zbiornikami otwartymi, co powoduje trudności w utrzymaniu tego akwarium. Należy kontrolować stan wody, ponieważ szybciej wyparowuje, oraz zadbać o odpowiednie światło dla roślin.

Jak zrobić akwarium w stylu japońskim?
Zakładanie akwarium japońskiego powinniśmy zacząć od przemyślenia, w jakim kierunku chcemy podążać. Oprócz wybrania interesującego nasz stylu warto zwrócić uwagę na to, czy nasz zbiornik będzie estetyczny. Dbałość o szczegóły, prezentowanie detali i odpowiednie ozdoby japońskie do akwarium są kluczem do sukcesu. Gdy już mamy pomysł, zacznijmy od zakupu akwarium o podwyższonej przejrzystości szkła bez listewek wzmacniających, które psują efekt harmonii. Lampy do akwarium są tutaj zazwyczaj podwieszane lub montowane na krawędziach zbiornika, aby uwydatnić detale. Oświetlenie musi być silne i odzwierciedlać naturalne barwy naszej aranżacji. Należy unikać wyróżniających się sprzętów – dobrze jest kupić filtr zewnętrzny kanistrowy ze szklanymi rurkami, niewidocznymi w wodzie. Pozostałe elementy wyposażenia możemy zakryć odpowiednią kompozycją, np. roślinami czy skałami. Polecamy również japońskie podłoże do akwarium, które wygląda naturalnie i współgra z naturalnymi dodatkami.
Jakie ryby do akwarium japońskiego?
Zakładanie akwarium obejmuje również odpowiedni wybór jego mieszkańców. W akwariach japońskich ryby stanowią ważny dodatek do kompozycji. Małe gatunki pozwalają na uzyskanie delikatnego efektu, a także na uwypuklenie proporcji aranżacji. Właściciele wybierają zazwyczaj takie ryby, jak: neony, zwinniki czerwonouste, hokejówki, danio, brzanki, bystrzyki, rozbory, tetry cesarskie czy kiryski. Możemy pomyśleć o sumikach – otocinklusach, które oczyszczają akwarium z glonów. Gdy mamy bardzo duży zbiornik, możemy zdecydować się na jeden gatunek większych ryb, np. dyskowce lub skalary. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć akwariów japońskich w celu inspiracji!