Krewetka filtrująca należy do jednych z największych krewetek hodowlanych. Pomimo niewyróżniających się barw jest często wybierana na towarzyszkę małych rybek. Jak powinna wyglądać hodowla krewetki filtrującej oraz jakie warunki muszą panować w akwarium? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Spis treści
Atyopsis moluccensis – skąd pochodzi?
Krewetka filtrująca pochodzi ze słodkich wód południowo-wschodniej Azji. Zamieszkuje Sri Lankę, a także wyspy Indonezji, takie jak: Jawa, Sumatra, Bali, Samoa i Okinawa. Możemy spotkać ją również w kontynentalnej części Azji – w Indiach, Tajlandii oraz na Półwyspie Malajskim, w pobliżu ujść rzek do morza.
Krewetki filtrujące: opis wyglądu
Krewetka filtrująca jest duża – samce osiągają długość 10 centymetrów, a samice o 4 centymetry mniej. Na skorupce występują liczne plamki, a po bokach widoczne są ciemniejsze pasy, biegnące wzdłuż ciała. Krewetka filtrująca zmienia kolor w zależności od warunków panujących w akwarium. Najczęściej są szaro-beżowe z odcieniami brązu. Krewetka filtrująca staje się czerwona tuż po wylince – wraz z upływem czasu kolor blaknie. Na przednich odnóżach skorupiaka są włochate czułki, przez które zwierzę filtruje wodę oraz chwyta pokarm.
Oprócz przedstawionej atyopsis moluccensis do grupy tej należy np. pochodząca z Afryki Zachodniej krewetka filtrująca gabońska (nazywana inaczej krewetką filtrującą niebieską), dorastająca do 15 centymetrów długości, czy atyoida pilipes – malutki skorupiak ze wschodniej części Indonezji, dorastający do 75 milimetrów długości.
Zachowanie krewetki filtrującej
Skorupiaki te są spokojnie i nieśmiałe. Dobrze czują się w stadzie, dlatego powinniśmy kupić co najmniej kilka osobników. Przez większość czasu pobierają pokarm z wody, lokując się obok strumienia wody, np. z napowietrzacza. Naszą uwagę powinno zwrócić przerzucanie podłoża przez krewetki – może to oznaczać zbyt małą ilość pokarmu.
Jak długo żyją krewetki filtrujące?
Długość ich życia wynosi nawet dwa lata. Dlaczego nasza krewetka filtrująca zdechła wcześniej? Może to być skutek nadmiernego stresu spowodowanego nagłą zmianą warunków lub transportem.
Co jedzą krewetki filtrujące?
Te skorupiaki pożywiają się tym, co znajdą w akwarium. Mogą to być glony czy mech jawajski. W naturalnym środowisku żywią się również planktonem oraz drobnym detrytusem. Pamiętajmy jednak, że do ich przeżycia potrzebne jest odpowiednie dokarmianie. Aby wzbogacić dietę naszych krewetek, możemy wrzucać do akwarium namoczone płatki dla małych ryb, sproszkowane algi czy liście olszy i dębu.
Krewetka filtrująca: wymagania
Pomimo niskiego zapotrzebowania pokarmowego skorupiaki te są trudne w hodowli. Akwarium powinno być o objętości co najmniej 60 litrów, zakładając, że będziemy mieć kilka skorupiaków. Kolejną kwestią jest odpowiednia woda do akwarium. Kluczowym parametrem dla krewetek filtrujących jest temperatura wody, wynosząca od 22 do 28 stopni Celsjusza. Twardość wody powinna mieć pH od 6,5 do 10. Bardzo ważnym aspektem jest czystość wody oraz stałe jej filtrowanie, ponieważ skorupiaki są wrażliwe na brud. O tym, jak najlepiej czyścić akwarium, przeczytasz w innym naszym artykule. Gdy zaobserwujemy, że krewetka filtrująca wychodzi z akwarium, sprawdźmy poziom dwutlenku węgla – jego stężenie może okazać się za wysokie.
Z jakimi rybami można łączyć krewetki filtrujące?
Kupując ryby, pamiętajmy, aby unikać tych, których pożywieniem są skorupiaki. Należą do nich m.in. pielęgnice, skalary czy bocje. Najlepszymi kompanami dla tych zwierzątek są spokojne i małe ryby, które nie będą ich straszyć, np. neonki czy bystrzyki. Oprócz ryb sąsiadem może być krewetka filtrująca amano, dorastająca do 5 centymetrów. Jakie jeszcze krewetki polecamy do akwarium? O tym przeczytasz w tym artykule.
Krewetka filtrująca: rozmnażanie
Rozmnażanie atyopsis moluccensis w domowym akwarium jest praktycznie niemożliwe, ponieważ larwy muszą przebywać w słonej wodzie. W środowisku naturalnym jest to możliwe dzięki prądom, które przenoszą je do morza. Na pierwszą wylinkę wracają do słodkowodnych rzek.
Ile kosztuje Atyopsis moluccensis?
Z powodu niezwykle trudnego rozmnażania w niewoli krewetki te nie należą do najtańszych. Osobniki dostępne w sprzedaży są na bieżąco odławianie w środowisku naturalnym i dostarczane do sklepów. Cena krewetki filtrującej waha się od 25 do nawet 50 złotych (oczywiście za jedno zwierzę). Im większe miasto, tym większa dostępność, a zarazem wyższy koszt zakupu – np. w Warszawie czy Krakowie. Polecamy jednak dokonać zakupu bezpośrednio w sklepie, najlepiej sprawdzonym i z dobrymi opiniami.