Jakie tło do akwarium wybrać i jak przebiega jego montaż? Wielu akwarystów, zwłaszcza początkujących, ma dylemat dotyczący aranżacji akwarium. Wiele osób ma błędne przeświadczenie, że droga jest tylko jedna, czyli gotowa tapeta naklejana na tylną szybę. W dzisiejszym wpisie przedstawimy inne możliwości.
Spis treści
Jakie tło do akwarium?
Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jaką funkcję ma pełnić tło – ma nadać głębi? Odwrócić uwagę od uporczywych glonów? A może stworzyć dla ryb kryjówki? Jedno z najbardziej dostępnych i najprostszych rozwiązań to kupno w sklepie zoologicznym tapety do akwarium naklejanej na tył szyby.
Tapety do akwarium
Tapety są dostępne w najróżniejszych kolorach. Najbardziej popularne są jednolite czarne tła – nadają głębi i nie widać na nich zarastających szybę glonów. Funkcją tła granatowego jest tylko głębia, ponieważ każde najmniejsze zabrudzenie szyby będzie przez ten kolor podkreślone. Najrzadziej spotyka się biały kolor – pełni funkcję kontrastu między aranżacją, a jej tłem, zwłaszcza przy aquascapingu krajobrazowym. Tapety do akwarium najczęściej przedstawiają korzenie obrośnięte bujnym mchem – jest to dość powtarzający się schemat. Istnieją również tapety do akwarium 3d, o których mowa jest w dalszej części artykułu.
Fototapeta do akwarium
Można pójść o krok dalej i kupić fototapetę, czyli tło z nadrukowaną gotową aranżacją. Minusem takiego rozwiązania jest najczęściej bardzo niska jakość obrazu. Dodatkowo „pstrokate” tło odwraca uwagę od tego, co najważniejsze, czyli ryb i roślin. W takim razie jakie tło do akwarium roślinnego? Jeżeli mamy prawdziwy podwodny las, który sam się broni wyglądem, jednolite tło podkreśli piękno roślin, nieodwracając od nich uwagi.
Tapeta do akwarium 3d
Jednym z droższych, ale najbardziej efektywnych, rozwiązań jest tapeta 3d – potęguje ona wrażenie głębi, trójwymiarowości. Najczęściej można spotkać tło imitujące skały. W niektórych sklepach akwarystycznych dostępne są gotowce, jednak ich cena zwala z nóg.
Jak zrobić tło do akwarium?
Dużo tańszym rozwiązaniem, ale czasochłonnym, jest wykonanie tła samemu. Najczęściej w tym celu używa się cienkiej warstwy styropianu, który możemy ciąć w dowolne kształty. Również ciekawym pomysłem jest użycie pędzelka i rozpuszczalnika do „namalowania” żłobień. W zależności od tego, gdzie ma być umieszczone tło do akwarium, musimy nadać rzeźbie koloru. W przypadku kiedy zrobiliśmy tło do akwarium zewnętrzne, można wykorzystać pierwszą lepszą farbę. Nieco trudniej jest, kiedy chcemy, aby tło znalazło się wewnątrz zbiornika. Wówczas należy użyć specjalnej farby, która pod wodą nie będzie uwalniać do zbiornika trujących związków, które mogą zaszkodzić rybom.
Jak przykleić tło do akwarium?
Najprościej jest kupić tapetę samoprzylepną. Jednak kiedy nie jest dostępna, istnieją domowe metody na montaż tła do akwarium, na przykład na płyn do naczyń i olej. Wystarczy postawić zbiornik tyłem do góry. Wodą z płynem umyć szybę, rozprowadzić równomiernie tłuszcz papierem i nakleić na szybę, wyciskając płaskim przedmiotem bąbelki powietrza. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie sposoby mogą być nietrwałe.
Plakaty do akwarium są doskonałym rozwiązaniem na dodanie optycznej głębi naszemu zbiornikowi. To jest powód, dla którego nie warto z nich rezygnować. Dodatkowo w przypadku akwarium stojącego przy ścianie z pokrywą może odbijać się z tyłu nieładnie wyglądający cień, a nawet różowy odcień, jeśli posiadamy oświetlenie akwariowe przeznaczone do roślin. Z tła można zrezygnować, jeśli zbiornik znajduje się na środku pomieszczenia. To jest przypadek, w którym sprawdzają się przeźroczyste aranżacje.