Drapanie leży w kociej naturze, więc aby zapobiec niszczeniu mebli, warto wiedzieć, jak zrobić drapak dla kota. Wykonując go, nie tylko zapewnimy naszemu pupilowi miejsce do ostrzenia pazurków, ale i sobie dostarczymy rozrywki. Wbrew pozorom przygotowanie drapaka to zajęcie nie tylko dla miłośników majsterkowania.
Drapanie, tak jak ugniatanie kota, to naturalne zachowanie mruczka. Natura każe mu w ten sposób ostrzyć pazurki, a konkretnie pozbywać się zewnętrznej, martwej ich warstwy. Drapanie to także sposób na oznaczanie terenu, a przecież koty to zwierzęta terytorialne. Nie bez znaczenia jest też ćwiczenie mięśni, które zwierzak wykonuje, drapiąc różne przedmioty. Niestety, z tego powodu cierpią zazwyczaj meble. Czy możemy temu zapobiec?
Spis treści
Drapak dla kota DIY
Z naturą zwierzęcia nie ma co walczyć, więc drapania nie wyeliminujemy. W sukurs mogą nam jednak przyjść drapaki. Na rynku mamy szeroki wybór tego typu przedmiotów. Drapak, podobnie jak choćby mata węchowa dla kota i szereg innych akcesoriów, to towar, który znajdziemy w sklepie zoologicznym. My jednak podpowiemy, jak taki drapak dla kota zrobić samemu. DIY to skrót z angielskiego „Do it yourself”, czyli „Zrób to sam”. A więc do dzieła!
Z czego zrobić drapak dla kota?
Wszystko zależy od tego, jaki koci drapak DIY chcemy wykonać. Może on być prosty, albo nieco bardziej skomplikowany. Zastanówmy się więc najpierw, czy chcemy na przykład wiedzieć, jak zrobić wysoki drapak dla kota, a może interesuje nas najbardziej, jak zrobić drapak dla kota tanio? Każda z tych opcji jest w naszym zasięgu. Potrzebne będą: gruby sznurek jutowy lub sizalowy, deski lub sklejki (klejone bez formaldehydu), trochę materiału, kawałki wykładziny oraz tuby po folii stretch lub wykładzinach (ewentualnie drewniane pieńki), a także kilka podstawowych narzędzi.
Jak zrobić drapak dla kota z kartonu?
Zacznijmy jednak od opcji najprostszej, która nie sprawi kłopotu nawet osobom bez żyłki majsterkowicza. Co będzie potrzebne, gdy chcemy wiedzieć, jak zrobić drapak dla kota z tektury? Z narzędzi wystarczą jedynie nożyczki lub nożyk do papieru, a także klej. Można posłużyć się zamknięciem tekturowego pudełka, do którego wkładamy odpowiednio docięte paski tektury falistej. Układamy je „na sztorc”, tak aby widać było przekrój tektury. Paski łączmy klejem i dociskamy. Kiedy ramki, które tworzy zamknięcie pudełka, będą szczelnie wypełnione, pozostawiamy konstrukcję do czasu, aż wyschnie klej. I drapak gotowy. Nasz pupil na pewno chętnie z niego skorzysta.
Jak zrobić drapak dla kota na ścianę?
Niewiele bardziej skomplikowany będzie najprostszy drapak na ścianę. Wystarczy kawałek deski lub płyty obić materiałem, który zachęci mruczka do drapania. Możemy to zrobić przy pomocy zszywacza tapicerskiego (takera) lub oklejając deskę kawałkiem wykładziny. Dorabiamy uchwyt i wieszamy na ścianie. W podobny sposób postępujemy, gdy chcemy wiedzieć, jak zrobić drapak narożny. Wówczas należy umieścić na narożniku połączone pod kątem prostym dwie obite deski lub płyty.
Jak zrobić drapak dla kota ze sznurka?
Mocny, gruby sznurek sizalowy lub jutowy to doskonały materiał na koci drapak. Koty uwielbiają tego typu sznurkowe drapaki. Można po prostu dokładnie owinąć deskę grubym sznurkiem przyklejonym na brzegach i drapak gotowy. Posłużyć nam mogą też tuby po folii stretch, tuby po wykładzinach, a nawet plastikowe rury. Otwory w tubie zaślepiamy najpierw wyciętymi i przymocowanymi elementami (np. z drewna), a potem tubę owijamy szczelnie sznurkiem, używając kleju na gorąco. W ten sposób wiemy już, jak zrobić drapak dla kota typu tuba. Taką tubę można umocować pionowo na podstawie z obitej materiałem deski. Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić naturalny drapak dla kota, zamiast tuby możemy użyć drewnianego pieńka.
Jak zrobić drapak dla kota z drewna?
Tuby z nawiniętym na nie sznurkiem mogą być elementem większej konstrukcji. Owinięta tuba przymocowana dobrze do mocnej i stabilnej podstawy to zasadnicza część naszego drapaka, który pomoże nam wyeliminować drapanie mebli przez kota. Przyjrzyjmy się temu, jak zrobić stabilny drapak dla kota. Jako podstawa posłużyć nam może deska lub płyta (bez formaldehydu), którą obijamy materiałem przy pomocy zszywacza tapicerskiego i kleju. Przytwierdzamy porządnie (klej, wkręty) do tej podstawy tuby ze sznurkiem. Do zaślepionych tub doklejamy na górze „piętro” wykonane podobnie jak podstawa, choć o mniejszej powierzchni. Możemy je także umocować przy pomocy wkrętów. Jeśli zdecydujemy się na ten wariant, można posłużyć się kawałkiem sklejki lub deski, który najpierw łączymy z tubami, a potem do niego dokręcamy już obite materiałem „piętro”. Warto pomyśleć o zwieszeniu piłeczek lub maskotek, które zachęcą pupila do korzystania z drapaka.
Jak zrobić duży drapak dla kota?
Opisane wyżej pomysły to podstawa. Reszta zależy już od wyobraźni i umiejętności majsterkowicza. Wyższy drapak pomoże kotu w zapewnieniu jego ważnej potrzeby – obserwacji terenu. Musimy jednak pamiętać o tym, że taki drapak DIY musi być stabilny i mocny, by kot nie zrobił sobie krzywdy. Jeśli ma solidną podstawę, można pomyśleć o hamaku i schodkach. Wyższy drapak warto przymocować do ściany. Możemy też zastanowić się nad tym, jak zrobić drapak z domkiem dla kota. Taki domek bywa często umieszczany w podstawie. Mocna konstrukcja na pewno będzie bardzo ważna, jeśli zastanawiamy się, jak zrobić drapak dla dużego kota.
W Internecie znaleźć można instrukcje krok po kroku, jak wykonać konkretną konstrukcję. Znalezione w sieci zdjęcia także obrazują dobrze, jak zrobić drapak dla kota. Jeśli chcemy wykonać go sami, pamiętajmy, że musi on być przede wszystkim bezpieczny dla pupila. Nie zapominajmy też, że oprócz zapewnienia mruczkowi drapaka, ważne jest regularne obcinanie pazurów u kota.