Chomik dżungarski to uroczy i bardzo popularny gryzoń. Opieka nad tym zwierzakiem wydaje się dosyć prosta, ale trzeba wiedzieć, jak oswoić nowego przyjaciela i czego możemy się po nim spodziewać. Przygotowując się do zakupu gryzonia, powinniśmy też wiedzieć, ile żyje chomik dżungarski, czym go karmić i jakie choroby są dla niego charakterystyczne.
Spis treści
Jak wygląda chomik dżungarski?
Cechą charakterystyczną chomika dżungarskiego jest jego niewielki rozmiar oraz wyjątkowe ubarwienie. Gryzoń ten, w zależności od płci, osiąga od 8 do 11 centymetrów i posiada krótki ogonek, który często kryje się pod jego puszystym futrem. Tułów chomika dżungarskiego jest okrągły, zbity i pokrywa go przyjemne w dotyku futerko. Przyglądając się temu gryzoniowi, z łatwością zobaczymy ciemną pręgę na grzbiecie, ciągnącą się od głowy, aż do podstawy ogona. To właśnie ona sprawia, że możemy określić ten gatunek bez większych problemów.
Ciekawostką jest to, że chomiki te mogą mieć barwne umaszczenie, a w naturalnym środowisku potrafią zmieniać kolor futra w zależności od pory roku – od ciemnego po niemal biały. Charakterystyczne kolory chomika dżungarskiego to:
- szarobrązowy,
- szafirowy,
- wielbłądzi.
Gdzie żyją chomiki dżungarskie?
Dziki chomik dżungarski występuje na terenach Syberii Zachodniej – w Rosji oraz Kazachstanie. Naturalnie gryzonie te spotkać można na stepach oraz w tundrze syberyjskiej.
Ile żyje chomik dżungarski?
Przeciętna długość życia tego zwierzaka na wolności to około 12 miesięcy. Jednak w przypadku gryzoni, które wychowują się w hobbystycznych domowych hodowlach, jest to inna statystyka. Ile żyje chomik dżungarski w klatce? Otóż w warunkach domowych chomik ten może żyć 2 lata, a nawet dłużej. Zdrowe gryzonie, które są pod odpowiednią opieką, mogą dożyć nawet 4 lat.
Jak rozpoznać płeć chomika dżungarskiego?
Samiec czy samica chomika dżungarskiego? Jak odróżnić płeć tych gryzoni? Oto kilka wskazówek!
- Samiec jest zazwyczaj większy i nieco cięższy od samiczki.
- U chomików płci męskiej, które są dojrzałe płciowo, widać mosznę z dwoma jądrami.
- U samiczek narządy rozrodcze znajdują się bliżej odbytu, niż u samców.
W razie problemów z określeniem płci naszego zwierzaka możemy poprosić o pomoc w gabinecie weterynaryjnym.
Chomik dżungarski – charakter
Chomiki dżungarskie są aktywnymi i bardzo towarzyskimi zwierzętami domowymi. Dodatkowo mają łagodny charakter, a ich ciekawość oraz energia sprawiają, że są jednymi z chętniej wybieranych gryzoni do hobbystycznych hodowli.
Z drugiej strony szybko się stresują, co bardzo szkodzi ich zdrowiu. Warto o tym wiedzieć i opiekować się nimi w odpowiedni sposób.
Co je chomik dżungarski?
Pełnowartościowa i zróżnicowana dieta to podstawa zdrowego życia dla tego gryzonia. Co może jeść chomik dżungarski? Odpowiednie będą nasiona, orzechy, banany, maliny, jabłka, marchewki, brokuły, dynie, buraki oraz niektóre zioła (pokrzywa, mniszek lekarski) i owady (larwy mącznika).
Chomik dżungarski – opieka
Jak odpowiednio zająć się tym gryzoniem? Przede wszystkim dajmy mu czas na oswojenie się z nową sytuacją. Zaleca się, aby przez pierwsze 5-7 dni nie brać gryzonia na ręce, ten czas poświęci on na poznanie klatki i wszystkich jej atrakcji. Drugą, bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej klatki oraz jej wyposażenia. Nie możemy zapominać również o obserwacji zwierzaka i prowadzeniu regularnych badań w przychodniach weterynaryjnych.
Jaka klatka dla chomika dżungarskiego?
Ze względu na żywiołowy charakter chomika dżungarskiego jego klatka musi być odpowiednio duża. Najlepiej wybrać taką, której powierzchnia zaczyna się od 2400 cm2. Dobrze sprawdzą się również przestrzenie kilkupiętrowe, które gryzoń będzie mógł eksplorować. Klatkę powinniśmy ustawić w suchym i cichym miejscu.
Chomik dżungarski – choroby
Najczęstsze choroby, które dotykają chomiki dżungarskie to:
- zakażenia układu oddechowego,
- zapalenie ucha,
- zapalenia dróg moczowych.
Chomik dżungarski – cena
Cena chomika dżungarskiego może się różnić w zależności od kilku czynników, jednak gryzonia tego zakupimy w przedziale pomiędzy 10 a 30 złotych.