Chomik Roborowskiego, czyli chomicznik malutki, jest gryzoniem zamieszkującym tereny Azji Środkowej. Można go spotkać na obszarach pustynnych Rosji, Mongolii, Chin lub Kazachstanu. Gryzoń ten stał się popularnym zwierzęciem domowym w latach 90. XX wieku i od tamtej pory podbija serca domowników. Ile żyje chomik Roborowskiego? I jak rozpoznać jego płeć? Zobacz!
Spis treści
Jak wygląda chomik Roborowskiego?
Jest to najmniejszy przedstawiciel gryzoni z rodziny chomików karłowatych, a co ciekawe jego waga nie przekracza 28 g. Wielkość chomika Roborowskiego waha się pomiędzy 5 a 7 centymetrami.
Kolor futra chomicznika malutkiego przypomina barwę piasku, z domieszką brązu lub czerwieni, a niekiedy szarości. W odróżnieniu od chomika dżungarskiego chomik rasy Roborowskiego nie posiada pręgi biegnącej wzdłuż ciała. Charakterystyczne dla tej odmiany są również małe uszy i oczy.
Chomik Roborowskiego – ile żyje?
To, ile żyją chomiki Roborowskiego, zależy od kilku czynników. Są to: odpowiednia dieta, odpowiednia opieka nad gryzoniem oraz regularne wizyty u weterynarza. Ten chomik w zrównoważonych warunkach może żyć od 2 do 3 lat. Ciekawe jest to, że na wolności gryzonie te dożywają tylko około roku.
Jak rozpoznać płeć chomika Roborowskiego?
Rozróżnienie płci u chomików Roborowskiego może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chomiki są jeszcze bardzo młode. Dużo łatwiej będzie nam rozpoznać płeć gryzonia, kiedy osiągnie on dojrzałość płciową. Jak rozpoznać płeć chomika Roborowskiego w domu? Najlepiej, jeśli weźmiemy gryzonia na ręce i położymy go na grzbiecie, wtedy z łatwością zobaczymy jego narządy rodne. Co dalej? Samiec powinien mieć widoczną mosznę, natomiast u samiczki odległość narządów płciowych będzie w mniejszej odległości od odbytu niż u samca.
Co je chomik Roborowskiego?
Dieta chomika Roborowskiego, który mieszka na wolności, jest bardzo różnorodna i taka również powinna być, jeśli wychowuje się w domowej klatce. Trawa, nasiona, zioła, jabłka, białko zwierzęce.
Chomik Roborowskiego – charakter
Chomiki Roborowskiego są bardzo ruchliwe i ciekawskie. W odróżnieniu od innych gryzoni z rodziny chomikowatych nie kopią rozbudowanych nor i tuneli, ale nadrabiają to dużą aktywnością fizyczną, biegając po klatce lub akwarium. Warto jednak pamiętać, że chomiki te mają swój czas na odpoczynek i zazwyczaj są to godziny późnego poranka oraz popołudnia. Kiedy chomik śpi, nie powinniśmy go budzić, ponieważ w ten sposób zaburzymy jego rytm dobowy i narazimy na głęboki stres, który może się przełożyć na rozwój wielu chorób u naszego pupila.
Chomik Roborowskiego – opieka
Jeśli zastanawiamy się, jaka klatka dla chomika Roborowskiego będzie odpowiednia, to powinniśmy wiedzieć, że:
- klatka lub akwarium musi być przestronne – chomiki te kochają ruch,
- dla pojedynczego chomika wystarczy zbiornik o wymiarach 80 x 60 centymetrów, jeśli mamy dwa lub więcej gryzoni, klatka lub akwarium muszą być większe,
- klatka nie może mieć dużych otworów i przestrzeni pomiędzy prętami – ten mały gryzoń bez większych problemów wydostanie się z niej,
Aby zapewnić chomikowi Roborowskiego odpowiednią opiekę, pamiętajmy o zrównoważonej diecie oraz cyklicznych badaniach w gabinecie weterynaryjnym.
Chomik Roborowskiego – cena
Cena chomika Roborowskiego może się nieznacznie różnić w zależności od regionu Polski. Standardowo jednak gryzonia tego zakupimy w przedziale od kilkunastu do 30 złotych. Pamiętajmy, że cena chomika Roborowskiego to nie wszystko, pod uwagę powinniśmy wziąć również ceny klatki, akcesoriów i ściółki dla naszego nowego zwierzaka domowego.