Dlaczego chomik gryzie? Otóż powody mogą być różne. Nigdy jednak nie wynika to ze złośliwości naszego pupila. Zachowanie, choć irytujące, przy odpowiednim działaniu ze strony opiekuna może całkowicie zniknąć. Jak postępować w takiej sytuacji? Czy ugryzienie chomika jest groźne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści
Czy chomik gryzie?
Chomiki wyposażone są w 16 zębów (4 siekacze i 12 zębów trzonowych). Podobnie jak u innych gryzoni ich zęby rosną przez całą długość życia chomika, przez co mają one naturalną potrzebę żucia, które umożliwia im ich ścieranie. Należy zadbać o to, aby gryzoń miał regularny dostęp do gałązek, gryzaków, które mu w tym pomogą. Sama karma, nawet twarda, nie spełni tego zadania. Jeśli sami nie zapewnimy chomikowi odpowiednich akcesoriów/gadżetów, z pewnością sam znajdzie jakieś rozwiązanie, które niekoniecznie może nam się spodobać.
Dlaczego chomik gryzie?
Mogłoby się wydawać, że chomik gryzie bez powodu – nigdy tak jednak nie jest. Znajdując przyczynę, jednocześnie znajdziemy sposób rozwiązania problemu.
Gryzonie, których naturalna potrzeba żucia nie jest zaspokojona, będą próbowały zaspokoić ją w inny sposób, np. poprzez gryzienie klatki. Gryzienie metalowych prętów jest bardzo groźne dla samego chomika. Twardy metal z łatwością może okaleczyć zęby oraz szczękę pupila. Kiedy chomik gryzie klatkę, może to także świadczyć o nieodpowiedniej jej wielkości. Te małe gryzonie uwielbiają ruch i należą do niesamowicie aktywnych zwierząt. Uwielbiają kręcić się na kołowrotkach, buszować w trocinach, budować tunele, huśtać się na hamakach itp. Przyczyną, czemu chomiki gryzą klatkę, może być niewystarczająca ilość przestrzeni i zabawek. Chomik w ten sposób będzie próbował wydostać się na zewnątrz. Jest to stosunkowo powszechny problem. Opiekunowie najczęściej, wybierając klatkę, biorą pod uwagę gabaryty zwierzęcia, a nie jego potrzeby.
Bardzo ważne jest oswajanie chomika do naszej obecności. Jako opiekunowie musimy pamiętać o tym, że te zwierzątka nie lubią hałasu ani nagłych ruchów. Powodem, dlaczego chomik gryzie właściciela, może być strach i poczucie zagrożenia. Gryząc klatkę, rozładowują negatywne emocje. Proces oswajania powinniśmy rozpocząć od pierwszego dnia, w którym gryzoń pojawi się w naszym domu. Pomoże nam w tym jedzenie/smakołyk, który zachęci zwierzę i przekona je do nas. Z czasem nasza obecność będzie kojarzona pozytywnie.
Każdorazowo przed podejściem do chomika należy umyć ręce. Może okazać się, że chomik gryzie palce, ponieważ czuje zapach jedzenia i błędnie interpretuje nasz zamiar głaskania z podawaniem pokarmu.
Kiedy gryzienie będzie się powtarzać, z czasem może stać się to jego nawykiem. Szczególnie jeśli zachowanie to pozwala mu rozładować napięcie, które odczuwa. Z czasem może nam się wydawać, że chomik wszystko gryzie, a to przez to, że odruchowo rozładowuje on w ten sposób emocje. Gryzienie zostaje skojarzone z przyjemnością i ulgą. Im szybciej zaczniemy działać, tym łatwiej będzie nam pozbyć się niechcianego zachowania.
Czy ugryzienie chomika jest groźne?
Ugryzienie chomika nie jest jak ugryzienie szczura i w większości przypadków nie niesie za sobą groźnych powikłań czy chorób. Ugryzienie dziecka przez chomika również nie powinno powodować poważniejszych skutków. Mimo wszystko od samego początku powinniśmy uczyć dzieci szacunku do przestrzeni oraz odpowiedniego zachowania wobec gryzonia.
Samo ugryzienie tego zwierzątka nie jest groźne, ale z pewnością odpowiedź na pytanie, czy ugryzienie chomika boli, jest twierdząca. Ich małe ząbki są niczym igły i potrafią wywołać niemały ból.
Ugryzienie chomika: zakażenie
Po ugryzieniu przez chomika może powstać rana. Jak w każdej ranie tak i w tej może wdać się zakażenie. Pamiętajmy więc o odpowiednim zdezynfekowaniu rany po incydencie oraz dbaniu o odpowiednią higienę w trakcie gojenia.
Co zrobić, gdy chomik gryzie?
W momencie gdy dojdzie do sytuacji, że chomik nas ugryzł, mimo bólu powinniśmy zachować zimną krew. Panikując i działając chaotycznie, najprawdopodobniej jedynie pogorszymy sytuację. Przytwierdzonego do naszej skóry gryzonia powinniśmy ostrożnie odłożyć na płaskiej powierzchni.
Kiedy chomik gryzie klatkę czy człowieka, w pierwszej kolejności należy zweryfikować, jaka jest tego przyczyna. Wyeliminowanie źródła problemu powinno rozwiązać sytuację. Chomiki które nie gryzą, to takie, które mają w pełni zaspokojone potrzeby. Nie warto zwlekać z działaniem. Im później zaczniemy, tym trudniej będzie nam się pozbyć niechcianego zachowania.