Szczur domowy staje się coraz bardziej docenianym pupilem. Zazwyczaj kojarzony z brudem, chorobami i nieprzyjemnym zapachem – dziś serdecznie zapraszany do domowego zacisza. Wszystko o szczurach domowych, co powinieneś wiedzieć na początku swojej przygody z hodowlą, znajdziesz w artykule poniżej.
Spis treści
Szczur hodowlany: informacje
Szczur domowy inaczej określany jest także jako szczur hodowlany. Gryzoń ten zagościł w naszych domach w XVIII wieku. Związane jest to z dotarciem szczurów wędrownych do Europy, które następnie zostały udomowione. To bardzo inteligentny gryzoń. Zazwyczaj nie ma problemów socjalnych i chętnie nawiązuje kontakt z człowiekiem. Szczur domowy dla dziecka jest dobrym pomysłem – właśnie przez wzgląd na jego przyjazne nastawienie.
Jak wygląda szczur domowy?
Na pierwszy rzut oka można pomylić szczura z myszą. Mysz domowa jest jednak nieco mniejsza i drobniejsza. Szczur natomiast jest większy. Dodatkowo posiada krótszy pyszczek i bardziej podłużne oczy. Ogon szczura także jest dłuższy i znacznie mniej owłosiony.
Jak duży rośnie szczur domowy?
Ten gryzoń zazwyczaj osiąga wymiary w przedziale od 15-20 cm. Z reguły samce są większe oraz cięższe. Samice ważą średnio od 300-500 g, a samce od 500-600 g. Duży szczur domowy przekracza wskazane parametry budowy ciała. Jednak najczęściej większa budowa ciała związana jest z większą tkanką mięśniową, a nie tłuszczem. Należy także pamiętać, że na to, ile waży szczur domowy, ogromny wpływ ma opiekun, a tak dokładniej to wybrana przez niego dieta dla pupila.

Szczur domowy rasy
Nie wyróżnia się ras, a jedynie odmiany szczurów domowych. Odmiany te determinuje zbiór cech wyglądu – sierści, umaszczenia, oczu oraz uszu.
Ze względu na sierść wyróżniamy szczury z:
– jednolitym umaszczeniem i wielobarwnym włosem, np. szczur domowy szary o różnych odcieniach szarości;
– jednolitym umaszczeniem i włosem, np. czarny szczur domowy;
– znaczeniami na futrze, np. szczur domowy biały z czarnymi znaczeniami;
– białą barwą futra przy skórze, a inną na długości;
– sierścią w kilku kolorach, np. szczur domowy czarno biały.
Oczy mogą być koloru: czarnego, czerwonego, rubinowego lub dwubarwne powstałe w wyniku zmieszania dwóch poprzednich.
Uszy mogą występować w dwóch rozmiarach – standardowym oraz dumbo. Szczury hodowlane dumbo charakteryzują się dużymi uszami.
Różnorodność, jaką prezentują te gryzonie, pokazują zdjęcia zamieszczone w artykule.
Ile żyje szczur hodowlany?
Długość życia szczura domowego ściśle uzależniona jest od warunków życia, diety, pielęgnacji. Szczur domowy a dziki – ten pierwszy żyje dwa razy dłużej. Przy odpowiedniej opiece gryzonie te dożywają do około 3 lat.
Co jedzą szczury domowe?
Powszechnie uważa się, że te gryzonie jedzą wszystko oraz że taka wszystkożerna dieta jest dla nich odpowiednia. W rzeczywistości te gryzonie są w stanie zjeść praktycznie wszystko, jednak w dłuższej perspektywie nie jest to dla nich zdrowe. Dieta ma kluczowy wpływ na żywotność szczurów. Odpowiednie jedzenie dla szczura to specjalna karma. To, co lubią szczury domowe, to także wybrane: warzywa, owoce, nasiona oraz orzechy. Stosujemy je jednak wyłącznie w ramach uzupełnienia diety.
Przykładowe warzywa, jakie mogą jeść, to: kalafior, ogórki, pomidory, buraki, bób, ziemniaki (gotowane), fasola, kukurydza, warzywa strączkowe, seler, dynia.
Przykładowe owoce, jakie mogą jeść te gryzonie, to: brzoskwinie, banany, mandarynki, winogrona.
Szczury lubią także orzechy – laskowe, włoskie, ziemne.
Jak w przypadku każdego z gryzoni, zęby szczurów rosną przez całe życie. Konieczne jest ich ścieranie. Zalecana jest twarda karma służąca w tym celu. Zwierzątka te powinny otrzymywać małe porcje karmy kilka razy dziennie. To, co jedzą szczury domowe, ma ogromny wpływ na ich długość życia.

Jakie wymagania ma szczur hodowlany? Opieka nad szczurem
Szczury mają naturalną potrzebę ruchu oraz uwielbiają się wspinać. W związku z czym klatka dla szczura powinna być stosunkowo duża, aby umożliwić swobodny ruch, tworzenie tuneli itp. Warto umieścić wewnątrz klatki zabawki. Pomysły na zabawki dla szczura: hamaki, drabinki itp. Najlepszym wyborem będą wykonane z drewna, które najprawdopodobniej posłużą także jako materiał do ścierania zębów. Możemy także wykorzystać trwałe materiały, które przy odrobinie szczęścia zostaną na dłużej.
Gryzonie te powinny mieć stały dostęp do wody oraz jedzenia. Warto wybrać ciężkie miski, aby nie mogły ich przemieszczać oraz aby nie stały się one zabawkami. Do stworzenia podłoża klatki powinniśmy wykorzystać miękkie, gładkie i niepylące materiały.
To bardzo socjalne zwierzątka – konieczne jest posiadanie minimum dwóch osobników, aby mogły one się prawidłowo rozwijać i wieść szczęśliwe życie.
Czy szczury hodowlane można kąpać?
Szczury, podobnie jak koty, należą do czystych zwierząt. Same dbają o swoją higienę. Kąpiele stosuje się wyłącznie w przypadku chorób skórnych po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.
Do zabiegów pielęgnacyjnych, jakie możemy wykonywać, należy: czesanie oraz skracanie pazurów. Jeśli szczur jest w pełni oswojony z naszym dotykiem, możemy spróbować czesać go miękką szczoteczką. Podobnie jak zęby, gryzonie te powinny samodzielnie ścierać pazury. Jeśli staną się one jednak zbyt długie, można je skracać. Z kolei do ścierania zębów powinniśmy zapewnić im zabawki oraz akcesoria umożliwiające zadbanie o prawidłowe uzębienie.
Szczur domowy: rozmnażanie
Dorosły szczur domowy to taki, który osiąga dojrzałość płciową. W przypadku samicy jest to 24. dzień życia, a u samca 39. dzień życia. Samica może przyjąć samca tylko w okresie rui, która występuje co 5-8 dni. Jeśli nie chcemy, aby nasze gryzonie się rozmnażały, można wykonać zabieg sterylizacji.

Ile trwa ciąża u szczura domowego?
Ciąża u szczura trwa od 21-23 dni. W tym czasie możemy zauważyć pewne zmiany w zachowaniu samicy. Może się ona stać bardzo nerwowa oraz zestresowana. Na czas ciąży najlepszym rozwiązaniem jest jej izolacja. Bliżej rozwiązania ciąży samica będzie tworzyć gniazdo dla siebie oraz swojego potomstwa. Jako opiekunowie powinniśmy dostarczyć odpowiednie materiały do jego budowy oraz dać jej odpowiednią przestrzeń i spokój. Sam poród trwa do dwóch godzin i zakończony jest przegryzieniem pępowiny przez matkę. Samica zjada także łożysko oraz błony płodowe. W jednym miocie rodzi się od 6-12 szczurów. Młode rodzą się łyse, głuche i ślepe. Ważne, aby przez kilka pierwszych dni dać spokój matce oraz jej dzieciom. Matka, wyczuwając inny zapach wokół swoich dzieci, może uznać to za zagrożenie. W efekcie może je porzucić, a nawet zabić. Mały szczur domowy w pierwszych dniach uzależniony jest w pełni od obecności matki.
Z fizjologicznego punktu widzenia samica jest w stanie ponownie zajść w ciąże już dobę po porodzie. Nie powinniśmy jednak dopuszczać takiej możliwości ze względu na ogromy wysiłek i wyczerpanie organizmu matki ciążą oraz porodem.
Ile kosztują szczury domowe?
Ceny szczurów domowych wahają się od 20 do 100 zł. Tańsze znajdziemy w sklepach zoologicznych. Najczęściej pochodzą one jednak z pseudohodowli. Warto więc zainwestować nieco większą kwotę pieniędzy na pupila ze sprawdzonej hodowli. Im bardziej ciekawy i rzadki wygląd szczura, tym będzie on droższy. Dla porównania: ile kosztuje mysz domowa? Około 10 zł.
Ciekawostki o szczurach
Czy szczury gryzą? Mimo przyjaznego usposobienia ugryzienie przez szczura domowego jest jak najbardziej możliwe. Jeśli nasz pupil jest pod stała kontrolą stanu zdrowia, istnieje mała szansa na poważne konsekwencje. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni stanu zdrowia gryzonia, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Czy szczury domowe śmierdzą? Same w sobie nie śmierdzą. Śmierdzące są za to ich odchody, a w szczególności mocz szczura domowego. Dla zadbania o prawidłową higienę pupila oraz akceptowalny zapach w naszym domu zalecane jest czyszczenie klatki najczęściej jak to możliwe.
Czy szczury domowe chorują? Niestety hodowla tych zwierząt ma także swoje mroczne strony. Guzy u szczurów hodowlanych są dość powszechnym problemem. Szczególnie często występują u samic guzy gruczołu mlekowego.
Ile szczur domowy wytrzyma bez wody? Otóż te gryzonie są w stanie przeżyć bez wody zaledwie jeden dzień. Dlatego tak ważne jest, aby miały one stały dostęp do świeżej wody.
Szczur domowy – samiec czy samica? Płeć szczura można rozpoznać po odległości cewki moczowej od odbytu. U samców odstęp ten będzie znacznie większy.
Nawet największy szczur domowy nie powinien wzbudzać w nas lęku czy odrazy. Wbrew pozorom to bardzo przyjazne zwierzątka i cudowni towarzysze. Wychowanie tego gryzonia może być ogromnie satysfakcjonujące.