Łabędź niemy to najliczniejszy gatunek tego ptaka w Polsce. Czy – w odróżnieniu od innych – to zwierzę faktycznie nie wydaje żadnych dźwięków? Co je, ile waży, jaka jest długość życia takiego dużego ptaka jak łabędź niemy? Gdzie on żyje i jak wygląda lęg? Odpowiadamy!
Spis treści
Łabędź niemy: występowanie w Polsce
Łabędź niemy jest jednym z trzech gatunków łabędzi, których występowanie można odnotować w Polsce. Pozostałe dwa to łabędź krzykliwy i czarnodzioby. Bohater naszego artykułu występuje najliczniej spośród tej trójki. Tego pięknego, białego ptaka zobaczymy na terenie prawie całego kraju, choć woli obszary nizinne. Środowisko życia łabędzia niemego to akweny wodne: stawy, jeziora, zalewy, rzeki o niewielkim nurcie. Lot łabędź niemy rozpoczyna rozbiegiem z wody (czasami z lodu lub płaskiego odcinka lądu), startuje zawsze pod wiatr. Ląduje też na wodzie, ewentualnie na lodzie, gdy zbiornik jest zamarznięty. Za największe skupisko tego zwierzęcia w Polsce i w Europie uznaje się rezerwat Łuknajno koło Mikołajek, gdzie w czasie przelotów ma się gromadzić nawet 2,5 tys. ptaków.
Łabędź niemy: opis
Najpowszechniej występujący w naszym kraju łabędź jest ptakiem, który należy do rzędu blaszkodziobych i rodziny kaczkowatych. Jest biały, z ciemnymi nogami. Dziób jest czerwono-pomarańczowy, z czarnym paznokciem na końcu. Czarna narośl u nasady dzioba powiększa się u samca w okresie godowym. Szyja tego ptaka jest długa i esowato wygięta. Samce są większe od samic, rozpiętość ich skrzydeł może wynosić prawie 2,5 m, choć zazwyczaj jest nieco mniejsza.
Co je i ile waży łabędź niemy?
Dorosły łabędź waży od 6 do nawet 15 kg. W opisach gatunku można znaleźć informację o osobniku, który ważył 22,5 kg. To, co jedzą łabędzie w naturze, to przede wszystkim rośliny. Niewielkim dopełnieniem są larwy owadów, ślimaki, małże, ikra lub skrzek. Karmienie chlebem przez ludzi jest jedną z przyczyn choroby zwanej anielskie skrzydło.
Ile żyje łabędź niemy?
Średnia długość życia tych majestatycznych ptaków w naturze wynosi kilkanaście lat. Potwierdzony rekord należy do łabędzia znalezionego w Danii i wynosi 40 lat. Ornitolodzy pozyskują tego typu informacje dzięki pomysłowi, jakim są ptasie obrączki. W niewoli ptaki te żyją średnio 20 lat.
Dlaczego łabędź niemy nazywa się niemy?
Nazwa gatunku sugeruje, że ptak ten nie wydaje dźwięków. To nieprawda, łabędź niemy głos wydaje na różny sposób. Ornitologowie mówią o parsknięciach, gwizdach i chrząknięciach oraz o charakterystycznym “hioor”. Odstraszając nieproszonego gościa, nasz bohater rozkłada skrzydła i głośno syczy. Jeśli chodzi o porównanie łabędź niemy a krzykliwy, to ten drugi jest faktycznie zdecydowanie głośniejszy.
Lęgi łabędzia niemego w Polsce
Łabędź niemy uchodzi za wzór monogamisty i jest to prawda. Bywają od tej zasady odstępstwa i, co prawda rzadko, zdarzają się rozstania. Pary łączą się ze sobą jesienią lub zimą. Gniazdo, które buduje łabędź niemy w szuwarach, to przeważnie gniazdo pływające, czasem na lądzie, z dostępem do lustra wody. Wiosną samica składa od 5 do 9 jaj i to ona zajmuje się wysiadywaniem. Samiec broni terytorium. Z jaj wykluwają się pisklęta o szarym upierzeniu. Młode już dzień po wykluciu pływają pod opieką rodziców. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że dorosły łabędź niemy nie potrafi nurkować, ale pisklę ma tę umiejętność. Zdolność do lotu młode uzyskują po 4-5 miesiącach.
Czy łabędź niemy jest pod ochroną?
Łabędź niemy jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. Został ujęty w uchwalonej przez Parlament Europejski Dyrektywie Ptasiej z 2009 roku dotyczącej ochrony dzikiego ptactwa.