Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmagają się również zwierzęta. Przypadłość ta wyjątkowo często dotyka kotów, które z aktywnych myśliwych stały się głównie zwierzętami domowymi. Jak odchudzić kota? Dlaczego powinno się o to zadbać? Otyłość prowadzi do wielu chorób, zaczynając od problemów z obciążonymi dodatkowo przez zbyt dużą masę ciała stawami, przez nadmierne otłuszczenie narządów wewnętrznych, na cukrzycy i chorobach serca kończąc. Aby odchudzanie było skuteczne i zdrowe, należy przeprowadzać je stopniowo, w przemyślany sposób.
Spis treści
Jak bezpiecznie odchudzić kota?
Każdy opiekun powinien wiedzieć, jak bezpiecznie odchudzić kota. Nawet jeśli pilnujemy odpowiedniego żywienia naszego czworonoga, może zdarzyć się, że zacznie tyć. Co prawda zwykle, jak długo rośnie kot, tak długo nie musimy specjalnie się tym martwić. W okresie rozwoju łatwiej jest czworonoga niedokarmiać, niż przekarmiać. Jednak wraz z wiekiem metabolizm spowalnia, w dorosłym życiu często zmniejsza się także aktywność czworonoga. Tyczy się to zwłaszcza kotów niewychodzących, które potrafią całe dnie przeleżeć w najróżniejszych pozycjach. Dlatego jednym z częściej wyszukiwanych haseł w Internecie jest „jak odchudzić kota domowego”. Koty wychodzące niezwykle rzadko zmagają się z problemem otyłości. Nagłe zmiany masy ciała mogą świadczyć także o chorobie. W takiej sytuacji zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Odchudzanie kota powinno przebiegać stopniowo. Należy oczywiście zmniejszyć dawkę codziennie podawanego pokarmu, jednak na początek powinno się zweryfikować, ile kot dostawał jedzenia do tej pory. Często zdarza się, że „na oko” sypiemy nieco za dużo. Może okazać się także, że pupil „zdobywa” jedzenie, prosząc o nie kolejno wszystkich członków rodziny, dzięki czemu karmiony jest zbyt często. Jeśli znajdziemy „błąd”, wystarczy dokładniejsze odmierzenie porcji lub poprawienie komunikacji między domownikami. Przydatna może okazać się tabelka przyczepiona na lodówce, z rozpisanymi dniami tygodnia i liczbą posiłków, jakie kot ma dostać. Dzięki temu po podaniu porcji można „odhaczyć” karmienie i nikt nie da się więcej nabrać na smutne kocie oczy.
Jeśli wiemy, jaka jest prawidłowa waga kota, należy przeczytać na opakowaniu, ile karmy powinien dostawać kot o wadze docelowej, i konsekwentnie dokładnie tyle podawać. Pozostaje jeszcze kwestia, jak często karmić kota. Zmniejszenie dawki posiłku nie znaczy, że ma ich dostawać mniej. W niektórych przypadkach będzie wręcz przeciwnie – jeśli widzimy, że kot chodzi głodny i poirytowany, doprasza się o jedzenie, możemy zwiększyć ilość porcji. Ważne jest, aby w ciągu dnia sumaryczna ilość podanego jedzenia nie przekraczała wyliczonej dziennej dawki.
Jak odchudzić kota po sterylizacji?
Ważną kwestią jest również to, jak odchudzić kota po sterylizacji. Choć prawidłowo sformułowane zdanie powinno brzmieć: jak odchudzić kota, który przytył po sterylizacji. Sam zabieg nie przyczynia się do zwiększenia masy ciała, jednak ogromne zmiany, jakie zachodzą po nim w organizmie, wpływają na spowolnienie metabolizmu. W związku z tym konieczna może okazać się zmiana karmy na specjalistyczną, inaczej zbilansowaną. Karmy przeznaczone dla kotów po takim zabiegu charakteryzują się między innymi niższą zawartością tłuszczu. Dlatego zamiast zastanawiać się, jak odchudzić kota po kastracji, lepiej zawczasu zaplanować zmianę diety. Ważne jest jednak, aby zmianę tą przeprowadzać stopniowo i nie od razu po zabiegu. W okresie rekonwalescencji nie powinniśmy dokładać mu dodatkowego stresu, jakim z całą pewnością jest zmiana karmy. Dobrze jednak być na nią przygotowanym i rozpocząć ją niezwłocznie, jak kot wydobrzeje. Jeśli jednak nasz kot już zdążył przytyć, należy zastosować się do ogólnych zasad stopniowego odchudzania i rozważyć dobranie bardziej odpowiedniej karmy.
Jak odchudzić starego kota?
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak odchudzić starego kota. Bez względu na to, ile lat ma kot, powinniśmy dbać o prawidłowe utrzymanie masy jego ciała. Tymczasem często można spotkać się z przeświadczeniem, że „w tym wieku” już nie warto. Podobnie ma się sprawa z dietą. To że kot całe życie, z nieświadomości opiekuna np. pił mleko, nie znaczy że na starość nadal ma to robić, bo przecież „całe życie pije i nigdy nic mu nie było”. To, że skutki picia mleka przez kota nie są widoczne „gołym okiem”, nie znaczy, że ich nie ma. Odchudzanie takiego czworonoga będzie przebiegać podobnie, jak w pozostałych przypadkach. Czyli stopniowo, z dbałością o komfort zwierzaka i pod opieką prowadzącego lekarza weterynarii.
Oczywiście starość rządzi się swoimi prawami i nie można oczekiwać od kilkunastoletniego kota, że będzie smukły jak jedenastomiesięczny podrostek. Jednak masa ciała w szczególności wpływa na komfort życia właśnie tych najstarszych czworonogów. Jest bezpośrednim obciążeniem dla wysłużonych stawów. Poza tym może być wyjątkowo niebezpieczna w połączeniu z innymi schorzeniami. Jeśli z jakiegoś powodu konieczna będzie interwencja chirurgiczna, ryzyko anestezjologiczne znacząco wzrasta wraz z nadwagą. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się nawet odroczenie zabiegu do czasu zrzucania nadmiernych kilogramów. Jak więc widać, masa ciała – zwłaszcza w tym wieku – ma znaczący wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także na długość życia naszego pupila.
Ile trwa odchudzanie kota?
To, ile trwa odchudzanie kota, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jak bardzo musi schudnąć. Istotne będą również indywidualne cechy czworonoga, a także ewentualne występowanie dodatkowych schorzeń. Przykładowo kotu z niedoczynnością tarczycy bardzo ciężko będzie schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała. Niezbędne będzie oczywiście również połączenie diety z leczeniem choroby. Z kolei u kota który nieznacznie przytył, na przykład w związku z nadejściem zimy, kilka tygodni pilnowania odpowiedniej diety powinno z łatwością załatwić sprawę. Warto w tej kwestii polegać także na opinii prowadzącego lekarza weterynarii lub kociego dietetyka.
Jak odchudzić kota w stadzie?
Co natomiast zrobić, gdy mamy więcej niż jednego kota? Jak odchudzić kota w stadzie? Rozwiązanie w tym wypadku jest jedno. Należy rozdzielać koty na czas karmienia. Jeśli do tej pory koty miały stały dostęp do suchej karmy, konieczna może okazać się zmiana modelu żywienia dla całego stada. Warto pamiętać, że odchudzanie może być frustrujące. W tym wypadku również odseparowanie od siebie towarzyszy na czas posiłku może powodować dodatkowy stres. Aby zniwelować jego skutki, można spróbować interaktywnego karmienia. Na start, gdy jeszcze nie wiemy czy ten sposób będzie nam odpowiadał, wystarczy prosta i tania w wykonaniu mata węchowa DiY. Jeśli naszemu kotu spodoba się ten sposób zdobywania posiłku, może okazać się, że stres związany z rozłąką podczas karmienia zostanie zniwelowany.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Jeśli nie jesteśmy opiekunami kota z otyłością, warto zadbać o jego prawidłową masę ciała, zanim staniemy przed dylematem, jak odchudzić grubego kota. Zgodnie z zasadą, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie żywienie i adekwatną ilość aktywności w ciągu dnia. Żywienie kota powinno być dobrane do jego wieku, stanu zdrowia i ilości aktywności. Dobrze jest regularnie kontrolować masę ciała naszego pupila również z tego powodu, że jest to ważna informacja na temat jego stanu zdrowia. Nagły i znaczny przyrost masy ciała może świadczyć o wystąpieniu choroby, na przykład szybko rozwijającym się guzie. Z kolei nieoczekiwany spadek wagi może świadczyć o stresie, chorobach związanych z nadczynnością tarczycy i wielu innych schorzeniach.
W odchudzaniu, poza dietą, szalenie ważna jest również aktywność fizyczna. Koty niewychodzące powinny codziennie, najlepiej przed jedzeniem, pogonić za wędką lub inną zabawką. Dzięki temu nie tylko zmęczą się fizycznie, ale także w pewnym stopniu zrealizują naturalną potrzebę polowania. Również odpowiednia aranżacja pomieszczeń, w których przebywa kot, będzie wpływała na ilość jego ruchu. Jeśli ma do dyspozycji różne legowiska, drapaki, kartonowe pudła, półki czy kociostradę – będzie się pomiędzy nimi przemieszczał. Jeśli natomiast żyje na niewielkiej przestrzeni bez urozmaiceń, z dużym prawdopodobieństwem będzie więcej leżał.
Odchudzanie kota a zabawki do interaktywnego karmienia
Przydatne podczas odchudzania mogą okazać się także zabawki, maty i miski do interaktywnego karmienia. Nie tylko spowalniają spożywanie pokarmu, ale także gwarantują zdrową rozrywkę i zachęcają kota do ruchu. Znajomość ich rodzajów jest więc istotną częścią wiedzy, jak odchudzić kota – domowym sposobem możemy „wykonać” licki, maty używając tacki do robienia lodu. Dzięki temu kot, zamiast zjeść szybko i łapczywie swoją porcję, będzie musiał ją wylizać. Niewielkim nakładem finansowym możemy także samodzielnie zrobić matę węchową. Ciekawym rozwiązaniem będzie też, nieco trudniejsza do wykonania w warunkach domowych, kula węchowa. Wyszukiwanie w niej pokarmu zapewnia także czworonogowi dodatkową porcję – tak istotnego w odchudzaniu – ruchu. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać poziom trudności zabawki do umiejętności i charakteru kota. Zbyt trudne zadanie może być frustrujące dla zwierzęcia.
Odchdzanie kota, podobnie jak odchudzanie psa i każdego innego stworzenia, powinno przebiegać stopniowo. Aby uniknąć frustracji zwierzaka zmniejszoną ilością pokarmu, można rozbić posiłki na mniejsze porcje, a także wprowadzić kreatywne karmienie przy użyciu zabawek interaktywnych i licki mat. Bardzo ważna będzie także dostosowana do wieku i stanu zdrowia ilość aktywności fizycznej. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak samodzielnie poprawnie przeprowadzić odchudzanie kota, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty – lekarza weterynarii lub kociego dietetyka. Internet jest cennym źródłem wiedzy, jednak nie powinien zastępować konsultacji ze specjalistą.