Każdy właściciel mruczka z pewnością będzie musiał zmierzyć się z pytaniem, jak podać kotu tabletkę. W wielu przypadkach nastręcza to bowiem trudności, a bywa czasami, że okazuje się to zadaniem wręcz karkołomnym, jeśli zabieramy się do tego nieumiejętnie.
Koty, zupełnie jak ludzie, mają różne charaktery i różne usposobienia. Dobrze wiemy, że część dzieci bez problemu przyjmuje podawane im lekarstwa, a niektóre bronią się przed tym rękami i nogami. Z kotami jest podobnie, choć w ich przypadku przeważa chyba liczba tych, które są sceptyczne w stosunku do przyjmowania lekarstw.
Pewna grupa mruczków po prostu zaakceptuje fakt, że lek trzeba przyjąć, tym bardziej, że smak niektórych medykamentów dla zwierząt może je do tego zachęcać. Ale w jaki sposób podać kotu tabletkę, gdy pupil nie podejmie z nami współpracy? Niestety, w wielu przypadkach nieumiejętna aplikacja leku kończy się niepowodzeniem. Jak skutecznie podać kotu tabletkę? Jak się do tego zabrać?
Spis treści
Jak dać kotu tabletkę?
Posiadanie puszystego przyjaciela to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Kot to żywy organizm, więc jak każde inne zwierzę domowe wymaga czasem przyjęcia leku. Jest to związane zarówno z profilaktyką (np. w wypadku odrobaczania), jak i z terapią, gdy jakaś choroba dopadnie naszego mruczka. Wizyta u weterynarza to jedno, ale gdy on przepisze lekarstwa w formie tabletek, z podawaniem ich musi się zmierzyć właściciel. Oto praktyczne porady, jak podejść do tego zadania, by oszczędzić naszemu pupilowi stresu, a sobie kontaktu z jego pazurami i zębami. Jak najłatwiej podać kotu tabletkę? Zobaczcie!
ODPOWIEDNIE POMIESZCZENIE
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by cały proces odbywał się w zamkniętym pomieszczeniu, z którego kot nie będzie mógł uciec. Trzeba pamiętać, by lekarstwo podawać też w takim miejscu, w którym mruczek nie schowa się w niedostępne zakamarki, dając drapaka przed człowiekiem z tabletką. Miejsce to nie powinno się też źle kojarzyć zwierzęciu. Nie zabierajmy się do podania leku na podwórku lub w ogródku, bo tam nasz pupil łatwo może się wymknąć. Możemy też poprosić o pomoc drugą osobę, która kota przytrzyma, choć czasem wystarczy, że odpowiednio przygotujemy pupila do podania mu leku. Warto zawsze zwierzaka nieco obłaskawić, bawiąc się z nim wcześniej, głaszcząc lub serwując smakołyki, które w takich sytuacjach zawsze będą pomocne.
TABLETKA W JEDZENIU
Zanim zmierzymy się z tym, jak włożyć kotu tabletkę do pyszczka, warto spróbować zastosować fortel i przechytrzyć kota, by sam przyjął lek. Jednym ze sposobów jest próba ukrycia tabletki w pożywieniu. Koty to z reguły łakomczuchy, więc taka akcja ma szansę powodzenia. Najlepiej, jeśli kot przed próbą podania specyfiku nie będzie najedzony. Głodnemu zwierzęciu łatwiej podamy wówczas lek w kawałku mięsa, mokrej karmy lub kociego paszteciku. Kilka pierwszych kawałków powinno być bez tabletki, by mruczek nie wyczuł od razu podstępu. Można spróbować rozetrzeć tabletkę, jeśli jest taka możliwość i jeśli nie jest ona zbyt gorzka. Taki pył wymieszajmy potem z mokrą karmą. Rozkruszenie lub roztarcie leku może być skutecznym sposobem na to, jak podać kotu dużą tabletkę.
Jak podać kotu tabletkę na odrobaczanie?
Odrobaczanie kota to jedna z tych czynności, o których powinniśmy pamiętać i które trzeba wykonywać regularnie. Jak często podawać kotu tabletkę na odrobaczenie? Koty niewychodzące trzeba odrobaczać co pół roku, mruczki wychodzące odrobaczamy mniej więcej co trzy miesiące. Te, które mają kontakt z dużą liczbą gryzoni, niektórzy specjaliści zalecają odrobaczać jeszcze częściej. Kiedy myślimy o tym, jak podać kotu tabletkę na robaki, to w zasadzie niewiele różni się to od sytuacji, w której aplikujemy zwierzęciu leki, aby go wyleczyć z jakiejś choroby. Różnica polega na tym, że odrobaczanie przeprowadzamy jednorazowo, raz na jakiś czas, więc łatwiej nam będzie zastosować fortel. Kiedy trzeba podawać lekarstwo codziennie, kotu z każdym dniem łatwiej będzie przejrzeć nasze zamiary, a wówczas zawczasu umknie, by uniknąć przyjęcia leku.
Jak podać kotu gorzką tabletkę?
Jak dać kotu tabletkę, gdy ta ma na tyle niemiły smak, że trik z jedzeniem nie przejdzie? Wówczas pozostanie nam szukanie sposobu na to, jak włożyć kotu tabletkę do gardła. Najlepiej zawinąć kota w koc, ręcznik lub cokolwiek innego, by wystawała mu tylko głowa. To pomoże uniknąć kontaktu z pazurami. Pomocny w takim właśnie wypadku może być drugi człowiek, który zwierzaka przytrzyma. Otwieramy potem koci pyszczek i wkładamy lek. Po wszystkim należy pyszczek zamknąć i przytrzymać go do czasu, aż nasz podopieczny połknie lekarstwo. Takie postępowanie to skuteczny sposób na to, jak włożyć kotu tabletkę do pyszczka.
Musimy uważać na to, by pupil się nie udławił, a także sprawdzać, czy nasz pacjent nie pozbył się niepostrzeżenie leku. Mruczki to spryciarze i zdarza się, ze kot wypluwa tabletkę po tym, jak zakończymy całą operację. Po podaniu leku bywa, że kot się ślini. To reakcja zarówno na sam środek, który może być gorzki, jak również na niekomfortową sytuację i poczucie zagrożenia, które odczuwa nasz ulubieniec. Jeśli ta reakcja jest krótkotrwała, wystarczy obserwacja, jeśli trwa długo – trzeba skorzystać z porady lekarza weterynarii. Pamiętajmy też, by umożliwić kotu picie wody po przyjęciu lekarstwa.
Jak podać kotu tabletkę strzykawką?
Na rynku dostępne są specjalne aplikatory, których użycie pomoże nam w odpowiedzi na pytanie, jak podać tabletkę kotu. Można też posłużyć się strzykawką. Roztartą tabletkę mieszamy z niewielką ilością wody. Strzykawkę należy włożyć do kociego pyszczka niezbyt głęboko. Wśród porad specjalistów można znaleźć taką, by końcówka strzykawki była za kłami zwierzęcia. Mikstury nie aplikujemy bezpośrednio do gardła, aby uniknąć zakrztuszenia. Płyn wstrzykujemy przy policzku zwierzaka.
Podsumowując, przede wszystkim pamiętajmy o komforcie własnym i o tym, by do minimum ograniczyć stres u kota. Możemy spróbować przemycić lek w pokarmie lub włożyć go bezpośrednio do pyszczka. Pomocny okaże się czasami aplikator lub strzykawka. Każdy kot jest inny, więc właściciel musi znaleźć optymalny sposób, jeśli zajdzie potrzeba podania zwierzęciu tabletki.