Kot norweski leśny cieszy się dość sporą popularnością. W Norwegii ma także dość duże znaczenie kulturowe – jest bohaterem wielu historii, baśni, legend i podań. Na czym polega fenomen tego wielkiego puchatego czworonoga? Czy jest to kot dla każdego? Zapraszam do lektury artykułu.
Spis treści
Kot norweski leśny – historia i opis rasy
Rasa ta została ukształtowana przez dobór naturalny, a nie przez działanie człowieka – to zdecydowanie wyróżnia hodowlę kota norweskiego leśnego na tle wielu innych znanych obecnie ras. Jej przedstawiciele są dość sporych gabarytów, ich tylne łapy są dłuższe od przednich (co zapewnia wyjątkową szybkość i zwinność). Na uszach znajdują się frędzelki, takie jak u naszych rodzimych dzikich kotów – rysiów.
Bogata i gęsta okrywa włosowa wraz z podszerstkiem stanowi idealne dopełnienie wyglądu tych kocich wikingów. Formuje się w charakterystyczną „kryzę” i „portki”. Dopuszczalne są niemal wszystkie warianty umaszczenia kota norweskiego leśnego, z wyłączeniem syjamskiego, lila i czekoladowego. Czworonogi te cechują się nie tylko ponadprzeciętnym wyglądem, ale także zrównoważonym usposobieniem.
Pochodzenie kota norweskiego
Jak to zwykle bywa, ciężko jest jednoznacznie określić pochodzenie starych ras zwierząt. Różne źródła podają często rozbieżne informacje. Wydaje się jednak nie ulegać wątpliwości, że norweski kot leśny pochodzi z Półwyspu Skandynawskiego.
Kot norweski leśny – ile żyje?
Dobrze zadbany i odpowiednio żywiony kot cieszy się długowiecznością. Spędza ze swoim opiekunem kilkanaście lat.
Kot norweski leśny – waga
Kocury osiągają masę ciała 6-9 kilogramów. Kotki z reguły ważą kilka kilogramów mniej (5-6 kg).
Kot norweski leśny – charakter
Z charakteru norweski leśny jest przyjazny i zrównoważony, ale także dość niezależny. Gdy coś mu nie pasuje, raczej wybierze odejście z sytuacji niż atak. Posiada silny instynkt łowiecki. Dość dobrze znosi zmiany, przywiązuje się do opiekunów.
Kot norweski leśny – jak karmić?
Dieta każdego kota – w tym norweskiego leśnego – powinna składać się z wysokiej jakości, bezzbożowej karmy. Najlepiej mokrej. Jej rodzaj i dawkowanie należy dobrać biorąc pod uwagę wiek, masę ciała oraz ogólny stan i ilość aktywności czworonoga.
Kot norweski leśny – jak dbać?
Maluch powinien przejść także szczepienie na popularne choroby zakaźne, jak choćby nosówka u kota. Wszelkich informacji związanych z profilaktyką zdrowotną udzieli nam wykwalifikowany hodowca we współpracy z lekarzem weterynarii. Konieczne będzie także cotygodniowe wyczesywanie pupila. W trakcie linienia czynność tę trzeba będzie powtarzać częściej.
Ile kosztuje kot norweski leśny?
To, ile kosztuje kot norweski leśny, zależeć będzie w dużej mierze od miejsca, w którym go zakupimy. Rasowy zwierzak z zarejestrowanej hodowli to wydatek rzędu kilku tysięcy. Należy pamiętać, że wszelkie „okazje”, „promocje” i inne wyjątkowo niskie ceny to pseudohodowle, dające nam kota co najwyżej w typie rasy, których nie powinniśmy wspierać.
Jeśli udało nam się znaleźć odpowiednią hodowlę, pozostaje ostatni – chyba najprzyjemniejszy – dylemat. Jak wybrać imię dla kotka? Wiele osób lubi zaplanować to wcześniej, jednak często pojawienie się w domu zwierzaka i poznanie go skutkuje nadaniem nowego imienia.
Jak przygotować się na przybycie kota do domu?
Potrzebne nam będą takie rzeczy jak miseczki, zabawki, legowisko, drapak, kuweta, żwirek oraz dobrej jakości karma dla kociąt. Planując wyprawkę dla nowego podopiecznego, warto zapoznać się z artykułem „Jak zbudować drapak dla kota”, ponieważ jeśli tylko mamy chęci – część akcesoriów dla czworonoga możemy stworzyć samodzielnie.
Należy pamiętać też, że oswajanie kota jest procesem stopniowym, wymagającym czasu. Dlatego bądźmy cierpliwi i uważnie obserwujmy naszego podopiecznego. Szanujmy jego granice – i wyznaczajmy własne. Wtedy relacja będzie miała szansę być prawdziwie
Komentarz/e
Bardzo dobry wpis! Do porannej kawy idealny 🙂 pozdrawiamy!