Miauczenie kota jest jednym z podstawowych rodzajów komunikacji
z właścicielem. Dlaczego kot miauczy? Jak oduczyć kota miauczenia
w nocy? W tym artykule dowiecie się, jak interpretować kocie miauczenie
oraz jakie mogą być jego powody. Zwrócimy również uwagę na miauczenie małego kota, które można rozumieć w inny sposób niż u dorosłych zwierząt. Zgłębmy tajniki miauczenia kota!
Spis treści
Miauczenie kota co oznacza?
Właściwie to dlaczego kot miauczy? W naturze zwierzęta te rzadko używają tego sposobu komunikacji między sobą, jedynie w przypadku nawoływania młodych przez matkę. Miauczenie kota jest więc głównie przeznaczone dla… człowieka. Dzięki temu zwierzę może pokazać nam swoje potrzeby. Miauczenie kota oznacza zazwyczaj:
- okres rui – wtedy kotki pokazują swoją gotowość do parzenia;
- ból lub chorobę – zwierzę próbuje w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Uwaga! Drugim sposobem na pokazanie cierpienia jest… mruczenie;
- głód – koty pokazują nam wówczas, że są głodne, lub próbują wymusić na nas podanie smakołyka;
- strach lub stres – jest to wtedy prośba o pomoc. Może to być odpowiedzią, dlaczego kot miauczy w samochodzie;
- samotność lub nuda – wołają nas, ponieważ zbudowaliśmy z nimi dobrą więź i potrzebują naszego towarzystwa;
- przywitanie;
- „kocie zachcianki” – proszenie o wpuszczenie do domu czy o podanie zabawki, której nie mogą sięgnąć.
Oprócz miauczenia koty wydają dźwięki takie jak: mruczenie (zadowolenie bądź ból), prychanie, syczenie, warczenie (odstraszające), jęczenie (ból), trajkotanie, ćwierkanie (podekscytowanie), pomruki (powitanie lub identyfikacja).
Ciekawostką jest, że niektóre rasy są kotów są dużo bardziej gadatliwe od pozostałych. Ragdolle są znane jako najbardziej milcząca rasa, obok nich są koty brytyjskie i norweskie – w przeciwieństwie do rozgadanych kotów syjamskich, bengsalskich, syberyjskich, rexów, mainecoonów czy singapurskich.
Miauczenie małego kota
Wiemy już, co oznacza miauczenie u dorosłego kota. A jak rozumieć miauczenie kota małego? Przede wszystkim kociaki wykorzystują ten dźwięk, aby zawołać swoją matkę. Dzięki miauczeniu mogą również zwrócić na siebie uwagę kotki. Zaobserwowano, że po odchowaniu potomstwa kotka przestaje reagować na miauczenie swoich dzieci. Wszystko wskazuje więc na to, że miauczenie zostało rozwinięte w celu komunikacji z człowiekiem. Pamiętajmy, że świeżo odłączony od matki kociak będzie miauczał w celu przywołania jej, a nie bezpośrednio do nas. Czasami mały kot miauczy jak dziecko – najpierw do matki. Gdy dorośnie, zwraca się w ten sposób do właścicieli, ponieważ szybko się zorientuje, że reagujemy na ten dźwięk. Mały kotek ma wyjątkowo dużo energii, więc możemy sobie pomóc przez zakup automatycznych zabawek lub zrobienie łamigłówek dla pupila!
Miauczenie kota w nocy
Miauczenie kota w nocy może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwego właściciela. Nie jest to przyjemne, zwłaszcza gdy nagle koło ucha usłyszymy głośnie miauczenie kota. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto pochylić się nad przyczyną tej sytuacji. Kot miauczy pod drzwiami sypialni nie w celu zrobienia nam na złość. Chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę, ponieważ czegoś potrzebuje.
Pamiętajmy, że cykl dobowy kota wygląda inaczej niż u człowieka. Jest to jedną z przyczyn, dlaczego kot miauczy w nocy. Zwierzęta te mają całodobowy tryb życia, więc mogą być aktywne przez cały czas. Koty mieszkające w domu zazwyczaj potrafią przestawić się na tryb ludzki.
Kolejną przyczyną jest głód lub pragnienie. Może się zdarzyć, że miauczenie kota jest wyjątkowo głośne w czasie rui. Koty miauczą w nocy również z powodu… nudy. Przywołują nas wtedy do wspólnej zabawy lub upominają się o pieszczoty. Zapewne każdy właściciel kota chce wiedzieć, jak oduczyć kota miauczenia – szczególnie właśnie w nocy. O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.
Kot miauczy nad ranem
Gdy kot miauczy nad ranem, powody mogą być analogiczne do nocnego miauczenia
i nie powinny nas martwić. Jeśli jednak żadna z powyższych przyczyn nie występuje, warto zacząć dokładniej obserwować swoje zwierzę. Kot może być chory, więc chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Należy wtedy niezwłocznie udać się do weterynarza, aby przebadał naszego mruczka. Nie zawsze bowiem oczywiste jest zauważenie choroby jak w przypadku gdy np. kot wymiotuje lub kuleje.
Czasami miauczenie kota nad ranem może być spowodowane strachem bądź stresem – jeśli nie potrafimy sobie z tym poradzić, warto umówić się na wizytę z behawiorystą. Może się zdarzyć, że kot miauczy przez sen z powodu niepokoju, może mieć też intensywne sny.
Koty wychodzące budzą rano swoich właścicieli, aby wypuścili je na zewnątrz. Być może chcą polować albo mają po prostu chęć poczucia niezależności. Gdy kot miauczy cały czas, prawdopodobnie potrzebuje ciągłego kontaktu z właścicielem lub coś mu dolega.
Jak oduczyć kota miauczenia?
Dlaczego kot miauczy bez powodu? Takie pytanie nie powinno paść, ponieważ miauczenie zawsze wiąże się z konkretną potrzebą naszego mruczka. Zanim powiemy, jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami, chcemy zwrócić szczególną uwagę, czego nie można robić! Przede wszystkim nie możemy na kota krzyczeć czy karać go. Zwierzę nie zrozumie, czemu jest karane.
Jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami? Nie powinniśmy zamykać przed nim drzwi, bo może to nasilić jego lęki i traumy związane z samotnością czy odrzuceniem. Zwróćmy też uwagę na swoje zachowanie – może dla spokoju podkarmiamy kota, a on to teraz wykorzystuje, lub podajemy mu nieodpowiednią karmę? Wprowadźmy stałe pory karmienia, żeby kot wiedział, że dopraszanie się o dodatkowe smakołyki niczego mu nie da (często sprawdza się automatyczny podajnik karmy, zaprogramowany na stałe godziny podawania pokarmu). Ponadto podawajmy zwierzęciu karmę najlepszej jakości.
Zastanówmy się również, czy nasz kot otrzymuje wystarczającą dla niego ilość przytulania, zabawy czy wspólnego czasu. Być może w czasie naszego snu powinien mieć zapewniony dostęp do zabawek?
Jeśli nasza kotka przechodzi czas rui, warto pomyśleć o środkach antykoncepcyjnych lub o sterylizacji. Kocury mogą być poddane zabiegowi kastracji, co ograniczy miauczenie i walki nocą pod oknem oraz zmniejszy potrzebę wychodzenia na zewnątrz. Dodatkowo dzięki sterylizacji ciąża kotki nie stanie się problemem.
Jeśli nasz kot miauczy z powodu stresu, musimy odkryć, co jest czynnikiem stresującym i jak najszybciej go usunąć.
A gdy nasze zwierzę często chce wychodzić z domu i przez to ciągle miauczy, pomyślmy o specjalnych drzwiczkach dla kota, które montuje się w drzwiach wyjściowych. Nasz kot poczuje się wówczas niezależny, a my nie będziemy co chwilę biegać do drzwi.
Pamiętajmy też, że nasze zachowanie może utrwalić złe nawyki u kota. Gdy na każde miauknięcie dokarmiany naszego pupila lub zaczynamy się z nim bawić, to on bardzo szybko zacznie to wykorzystywać. Po upewnieniu się, że naszemu kotu nic nie dolega fizycznie lub psychicznie, powinniśmy zacząć ignorować miauczenie i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ futrzaki mogą długo próbować zwrócić na siebie uwagę.
Właściciel, który ma dobrą relację ze swoim zwierzęciem i umie o niego zadbać, odróżnia poszczególne rodzaje miauknięć, poznając ich znaczenie. Dzięki temu odpowiednio reaguje, nie szkodząc sobie lub kotu. Zachęcamy więc do zawiązania odpowiedzialnej więzi z pupilem! Mogą w tym pomóc inne nasze porady znajdujące się na stronie.