Psy rasy border collie cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Są uważane za jedne z najinteligentniejszych przedstawicieli psowatych. Ich smukła sylwetka i przeróżne umaszczenia to również elementy przyciągające wzrok. Niestety, moda na konkretną rasę zwykle niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji – w tym wzrost liczby opiekunów nieświadomych potrzeb swoich podopiecznych. Co powinniśmy wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie szczeniaka border collie? Zapraszam do lektury artykułu.
Spis treści
Border collie – opis rasy
Historia rasy Border collie
Według klasyfikacji FCI border collie zaliczane są do sekcji pierwszej, czyli owczarków. Pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z XIX wieku. Zostały wyhodowane w Wielkiej Brytanii. Pierwotnie użytkowane były do pracy przy stadach owiec. Obecnie coraz częściej przyjmują rolę psów rodzinnych. Świetnie sprawdzają się w większości psich sportów, jak choćby agility, obedience, czy nosework.
Jak wygląda border collie?
To psy średniej wielkości, bardzo ładnie zbudowane, smukłe, z trójkątnymi, sterczącymi uszami. Obecnie dopuszczane są niemal wszystkie odmiany barwne, będące kombinacją bieli, czerni, brązu, beżu czy szarości. Biel jednak nie może być barwą wiodącą. Wyróżnia się także dwa typy okrywy włosowej – dłuższą, bardziej obfitą i krótszą, charakterystyczną dla przedstawicieli linii pracujących.
Ile żyje border collie?
Długość życia psa zależeć będzie w dużej mierze od warunków utrzymania jakie mu zapewnimy i dbania o regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Dobrze zaopiekowane psy tej rasy zwykle dożywają wieku kilkunastu lat.
Border collie – charakter
Cechą wyróżniającą border collie spośród innych ras jest wyjątkowo duża chęć do współpracy z przewodnikiem. Pożądana jest także wysoka szybkość reakcji i wytrzymałość – konieczna do skutecznej pracy z owcami.
Dla kogo nadaje się rasa border collie?
Jest to pies dla osób aktywnych, ambitnych i lubiących wyzwania, które są gotowe poświęcić dużo czasu i energii na zagłębienie się w psi świat. Rasa ta będzie także dobrym wyborem, jeśli planujemy rozpocząć uprawianie psich sportów.
Warto pamiętać, że każdy szczeniak gryzie w celu poznania otaczającego go świata, a okres dorastania bywa trudny. Jeśli nie zapewnimy borderowi realizacji potrzeby zganiania, szybko nauczy się przenosić ją na szybko poruszające się obiekty jak rowery, dzieci czy samochody.
Border collie a dzieci
Relacja bordera z dzieckiem może być udana, jeśli zadbamy o to aby zarówno mały człowiek jak i pies miał przestrzeń nie tylko na wspólne interakcje, ale także odpoczynek. Poza tym, mądre zaangażowanie potomstwa w trening i aktywności z psem będzie także świetnym sposobem na budowanie wzajemnego zaufania.
Warto też wiedzieć, że żółta wstążka u psa jest sygnałem, że zwierzę potrzebuje przestrzeni – możemy używać jej w przestrzeni publicznej, jeśli nasz pies nie czuje się komfortowo podczas zbyt bliskich spotkań z obcymi.
Border collie w bloku?
Choć zwykle odpowiedź na pytanie, czy jakiś pies może mieszkać w bloku, jest dość prosta – oczywiście że może, jeśli tylko zapewnimy mu realizację jego potrzeb – w przypadku border collie jest to trudniejsza sprawa. Dlaczego? Ponieważ potrzeby tego psa są ogromne. Trudno jest zadbać o odpowiednią ilość ruchu i stymulacji umysłowej w miejskich warunkach, dlatego musimy bardzo poważnie zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na to wyzwanie.
Border collie – choroby
Bordery najczęściej chorują na schorzenia oczu i dysplazje stawów łokciowych i kolanowych. Na zdrowie wpływ będzie miało także to, jaka karma dla psa jest podstawą żywienia, oraz ilość i rodzaj aktywności.
Border collie hodowla
Jeśli po wszystkim, czego się dowiedzieliśmy, nadal chcemy zakupić szczeniaka, kolejnym krokiem będzie wyszukanie hodowli border collie zarejestrowanych w ZKWP. Cena rasowego szczeniaka wynosi 3 – 7 tysięcy.
Pamiętajmy, że border collie bez rodowodu nie jest psem rasowym, a co najwyżej w typie rasy. Dodatkowo, choć każdy zwierzak może się rozchorować, decydując się na pozornie tańszy zakup z pseudohodowli narażamy się chociażby na objawy alergii pokarmowej u psa, choroby związane z układem ruchu, nieprzewidywalny charakter i wiele innych kosztownych niespodzianek.
Rasy podobne do border collie
Do podobnych ras należą na przykład owczarki australiskie (aussie) i węgierkie (mudi). Jeśli natomiast urzekł nas wygląd bordera, ale nie jesteśmy gotowi na jego charakter, warto przyjrzeć się ogłoszeniom schronisk i fundacji. Jest bardzo wiele bezdomnych psów wyglądowo w typie rasy bc, ale o zupełnie innym charakterze.