Jak nauczyć psa dać łapę, siadać czy leżeć? Są to podstawowe i najbardziej popularne komendy, których można nauczyć swojego pupila. Komendy są potrzebne nie tylko, aby móc prezentować je przed znajomymi, ale przede wszystkim po to, by nauczyć psa cierpliwości i wspierać prawidłowy rozwój intelektualny naszego zwierzaka. Ćwiczenia pozwalają również na łatwiejszą komunikację z naszym pupilem i ułatwiają codzienne czynności higieniczne czy pielęgnacyjne. Dzięki zadaniom, które psiak musi wykonać, pobudzamy go do myślenia i dbamy o jego rozwój. Psiaki są cudownymi kompanami do szkoleń. Szybko się uczą, a z prawidłowego treningu czerpią satysfakcję i radość. Jak w takim razie nauczyć psa dawać łapę i zachęcić go do szkoleń?
Spis treści
Nauka psa daj łapę – jak się przygotować?
Przed rozpoczęciem treningu należy dokładnie przygotować swój plan działania. Trzeba poznać motywację zwierzaka, jego predyspozycję i preferencję. Przyda się również odpowiedni sprzęt, który ułatwi nam tresurę. Warto zastanowić się nad sposobami treningowymi i poznać podstawowe zasady szkolenia psów.
Podstawowym elementem pracy z psem jest wzmocnienie pozytywne, o którym opowiem w dalszej części artykułu.
Oprócz wiedzy teoretycznej, warto przygotować się w sprzęt ułatwiający nam pracę. Przygotujmy ulubione przekąski lub zabawkę naszego psiaka – coś, co bardzo lubi i będzie dla niego motywacją do ćwiczeń. Oczywiście należy pamiętać o tym, co może jeść pies. Smaczki powinny być dla niego atrakcyjne i bezpieczne, aby chętniej wykonywał ćwiczenia i komendy. Na przetrzymywanie smaczków przyda się nam saszetka lub nerka, w której schowamy nasze smakołyki. Wypełnioną jedzeniem saszetkę trzymamy przypiętą do pasa, aby szybko zareagować w wypadku poprawnego wykonania ćwiczenia. Taka torba ułatwi nam dostęp do smaczków i będzie wygodnym rozwiązaniem dla trenera. Bywa jednak tak, że dla psiaka kuszącą nagrodą nie będzie jedzenie, a ulubiona zabawka. Wtedy w ramach nagrody za poprawnie wykonane polecenie należy pochwalić naszego zwierzaka i chwilę pobawić się z nim jego ukochaną piłką albo szarpakiem.
Kolejnym elementem łatwiejszego treningu jest kliker, czyli małe pudełeczko wydające charakterystyczny klik przy naciśnięciu. Zanim jednak zaczniemy używać klikera w trakcie szkolenia, należy najpierw przedstawić jego funkcjonowanie naszemu pupilowi. Każde kliknięcie oznacza bowiem poprawne i wymagane zachowanie. Wiąże się to z tym, że po każdym kliknięciu należy jak najszybciej nagrodzić naszego zwierzaka. Ważne jest to, aby pamiętać, że nawet w wypadku, gdy naciśniemy kliker w złym momencie lub gdy psiak źle wykonana zadanie, trzeba go nagrodzić. W końcu kliker wyraźnie wydał z siebie dźwięk. Dzięki temu urządzeniu nasz pupil dużo szybciej zrozumie to, czego od niego wymagamy i przyspieszy naszą tresurę.
Oprócz tych wszystkich przedmiotów należy wybrać dobre miejsce do ćwiczeń. Gdy nasz pupil ma problemy z koncentracją poza domem, trzeba wybrać przestrzeń, w której nie będzie żadnym rozpraszających bodźców. Najlepiej ćwiczyć w zaciszu własnego domu czy podwórka lub w spokojnym miejscu w czasie spacerów.

“Daj łapę” a pozytywne wzmocnienie
Gdy jesteśmy zaopatrzeni w cały niezbędny do nauki sprzęt, trzeba również „uzbroić się” w konieczną wiedzę. Techniki szkolenia psiaków są różne, jednak wszystkie posiadają uniwersalną zasadę pozytywnego wzmocnienia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda, w trakcie której skupiamy się na pożądanym zachowaniu naszego pupila i nie stosujemy kar. Aby lepiej zrozumieć działanie tej metody, posłużę się przykładami, które doskonale zobrazują nam jej zastosowanie.
Zostało naukowo udowodnione, że pies zapamiętuje do kilku sekund wstecz to, co zrobił. Oznacza to, że jeżeli przykładowo zostawiamy naszego pupila samego w domu na kilka godzin, a po powrocie zastaniemy nieprzyjemną niespodziankę w pokoju, krzyki nie zdadzą się na nic. Psiak nie zrozumie tego, że właściciel karci go za to, że się załatwił, a za to, że czekał na niego np. w swoim posłaniu. Dzięki pozytywnym wzmocnieniom zachęcamy naszego zwierzaka do wykonywania naszych próśb i poleceń, bo kojarzą mu się z czymś miłym i przyjemnym, np. z pysznym smaczkiem lub ulubioną zabawką. Dzięki takiej praktyce szkolenia stają się przyjemne dla zarówno dla właściciela, jak i dla psa. Motywujemy siebie wzajemnie do działania, a liczne sukcesy naszego pupila napędzają nas do działania. W przypadku niepożądanego zachowania nie karcimy naszego zwierzaka, a zwyczajnie nie nagradzamy go. Brak nagrody staje się dla niego informacją, że zadanie zostało wykonane nie tak jak powinno. Dzięki tej praktyce szybko nauczymy psiaka nowych komend, a praca z nim będzie świetną zabawą dla obu stron. Teraz możemy przystąpić do nauki psa komendy – daj łapę.
Jak nauczyć psa dawać łapę?
Kiedy jesteśmy zaopatrzeni w niezbędny sprzęt i wiedzę, możemy przystąpić do szkolenia. Zanim jednak nauka komendy daj łapę na dobre się rozpocznie, warto wcześniej przeszkolić psiaka w podstawowych poleceniach takich jak siad czy leżeć. Dzięki temu będzie nam dużo łatwiej rozpocząć trening, początkowo usadzając naszego zwierzaka w wybranym miejscu.
Jak nauczyć psa komendy daj łapę? Aby nasz zwierzak był chętny do pracy, warto trenować z nim w porze karmienia. Wtedy zamiast wsypywać chrupki do miski, będzie musiał zapracować na swoje jedzenie. Jest to doskonałe rozwiązanie wzmagające motywację psa na jedzenie oraz dla wszystkich psiaków, które mają tendencję do szybkiego jedzenia.
NAUKA DAJ ŁAPĘ – INSTRUKCJA:
Na początku warto wykonać kilka poleceń skupiających uwagę zwierzaka na nas samych. Można kazać mu popatrzeć na nas lub w inne miejsce albo wykonać kilka komend, które już doskonale zna. Dzięki temu rozdzielimy czas pomiędzy treningiem a zabawą i przygotujemy naszego pupila do wykonywania nowych poleceń. Następnie rozpoczynamy trening właściwy. Na początku należy wystawić swoją dłoń psiakowi. Jeżeli sam położy łapę na ręce – świetnie! Za każdym razem, gdy psiak dotknie swoją łapą naszej dłoni, chwalimy go, używamy klikera i nagradzamy. Po kilku próbach psiak sam załapie, że za dotknięcie ręki otrzymuje nagrodę. Jeżeli psiak na początku nie rozumie zadania, można samodzielnie położyć jego łapkę na naszej ręce i nagrodzić go za poprawne wykonanie ćwiczenia. Kiedy nasz pupil „załapie” podstawy, można dodać komendę słowną. Dzięki temu nauczymy naszego psiaka reagować nie tylko na gest, ale również na słowa. W momencie gdy pupil zaczyna reagować na gest i słowo, możemy zrezygnować z klikera. Jest on jedynie pomocą w początkowej fazie ćwiczeń. Dzięki takiej formie ćwiczeń nasz zwierzak szybko nauczy się komendy w każdym wieku. Jednak kiedy najlepiej uczyć psa komend? Przeczytasz o tym w innym naszym artykule.

Jak nauczyć szczeniaka dawać łapę?
Jak nauczyć szczeniaka dawać łapę? Metoda szkolenia zarówno malucha, jak i dorosłego psa jest praktycznie taka sama. Okres szczenięcy jest najlepszym momentem do uczenia naszego pupila podstawowych komend i poleceń. Dzięki temu „wychowujemy” psiaka, pomagamy mu rozładować jego niespożytkowaną energię i budujemy więź oraz zaufanie.
Tak jak wspominałam powyżej, warto jest zacząć od podstawowych komend, takich jak siadanie i leżenie. Więcej porad na temat tresury tych dwóch komend możecie szukać na naszej stronie w artykułach: Jak skutecznie nauczyć psa leżeć? oraz Jak szybko i skutecznie nauczyć psa siadać?.
Trenując ze szczeniakami, należy jednak mieć na uwadze kilka zasad. Koniecznie musimy pamiętać o wprowadzaniu dobrych nawyków. Młode zwierzaki – podobnie jak dzieci – chłoną informację jak gąbka. Przez to bardzo łatwo uczą się nowych poleceń: tych dobrych i tych złych. W czasie treningu szczeniaka należy uzbroić się w cierpliwość. Nauka może potrwać godzinami, a nawet dniami. Pamiętaj, że jest to maleństwo, które szybko się rozprasza i męczy. Niech trening będzie dla niego świetną zabawą! Ostatnią zasadą jest niewymaganie zbyt wiele. Trening ma być przyjemnością dla obu stron. Liczy się systematyczność i konsekwencja, ale nie należy frustrować się, gdy coś nie wychodzi. Jest to przede wszystkim czas, który spędzasz ze swoim pupilem, tworząc niesamowitą więź na całe życie.