Zwierzęta dla dzieci to niewątpliwie jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów na wielu forach poświęconych opiece czworonogom. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy zwierzę dla dziecka to dobry pomysł? Ponadto poruszymy kwestie tego, jak wybrać odpowiedniego pupila dla najmłodszych członków rodziny i co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o kupnie lub adopcji zwierzaka.
Spis treści
Jakie zwierzątko dla dziecka w bloku?
Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy w domu z ogrodem, decyzja o zakupie zwierzęcia dla dziecka zawsze powinna być bardzo dobrze przemyślana i rozsądna. Mówi się, że zwierzęta uczą dzieci odpowiedzialności, ale pamiętajmy, że zwierzę jest żywą czującą istotą, a nie narzędziem do wychowywania dzieci. Uczenie potomstwa miłości i szacunku do zwierząt od najmłodszych lat jest kwestią bardzo istotną, ale ogromnym błędem jest kupowanie zwierzęcia dziecku i zrzucanie na niego całej odpowiedzialności. Małe dziecko, często mimo najlepszych chęci, nie jest w stanie samodzielnie opiekować się zwierzęciem w odpowiedni sposób. Jakie zwierzątko dla dziecka w bloku najczęściej jest wybierane przez rodziców? Egzotyczne małe zwierzęta domowe lub zajęczaki i gryzonie. Zdaniem wielu dorosłych tego typu zwierzęta są mniej wymagające, ponieważ nie trzeba wyprowadzać ich na spacer. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. W wielu przypadkach opieka nad tego typu zwierzętami wymaga dużo większej wiedzy i zaangażowania ze strony opiekunów, ponieważ potrzebują one bardzo ściśle określonych warunków hodowlanych. Duże klatki i wybiegi, zróżnicowana i zbilansowana dieta, a w przypadku gatunków egzotycznych – właściwa temperatura otoczenia czy nawet stopień wilgotności powietrza. Rażąca nieświadomość ludzi prowadzi do tego, że ogromny procent małych zwierząt domowych dla dzieci, zwłaszcza tych z pozoru niewymagających, żyje w skrajnie złych warunkach.\
Jakie zwierzątko dla 4 latka?
Jeśli chcemy wychowywać dziecko od pierwszych lat jego życia w kontakcie ze zwierzętami, zastanówmy się nad tym, jakie zwierzęta dla 2 latka czy 4 latka będą odpowiednie. W głowach wielu rodziców na myśl o pierwszym zwierzątku dla ich pociechy pojawia się chomiczek. Mała puchata kulka, którą łatwo się zająć. Nic bardziej mylnego. Chomiki mają duże potrzeby, które wcale nie są proste do spełnienia. Ponadto są to zwierzęta niezwykle delikatne i kruche. Nawet kilkuletnie dziecko może bez problemu dotkliwie skrzywdzić małego gryzonia. Dużo lepszą opcją przy wyborze zwierzęcia, gdy w naszym domu jest małe dziecko, będzie dorosły i ułożony pies o łagodnym usposobieniu. Przy takim czworonogu dziecko może dorastać i stopniowo uczyć się odpowiedzialności i prawidłowej opieki nad zwierzęciem pod czujnym okiem rodziców. O wyborze zwierzątka dla rocznego dziecka trudno w jakikolwiek sposób dyskutować. Nie ma wątpliwości, że rok to zdecydowanie za wcześnie, aby móc powierzyć dziecku nawet częściową opiekę nad jakąkolwiek żywą istotą.
Jakie zwierzątko dla 5 latka?
Zastanawiając się, jakie zwierzątko dla 5 czy 6 latka będzie odpowiednie, warto wziąć pod uwagę podobne kwestie jak przy wyborze zwierząt dla młodszych dzieci. Tutaj wciąż wybór powinien spoczywać głównie na rodzicach, bo to oni będą zobowiązani zaopiekować się zwierzęciem, które w teorii będzie zakupione dla dziecka. Zdarza się, że rodzice dzieci w tym wieku wykorzystują zwierzęta jako narzędzia do oswajania ich z tematem śmierci. I tu po raz kolejny jak bumerang wraca do nas kwestia chomiczków jako tych “idealnych” dla dziecka. Ile żyje chomik? Średnio około 2 lata. Krótko, to prawda, ale to nie znaczy, że to swoje niedługie życie gryzonie te powinny spędzać w cierpieniu tylko po to, aby wykorzystywać je wyłącznie jako metodę wychowawczą.
Jakie zwierzątko dla 10 latka?
Dzieci dorastają w bardzo różny sposób. Decydując, jakie zwierzątko dla 10 latka wybrać, należy wziąć pod uwagę to, czy nasz 10 latek jest już wystarczająco dojrzały, aby móc powierzyć mu część opieki nad żywą istotą. Jeśli zdecydujemy się na zakup na przykład szczura domowego lub świnki morskiej dla dziecka w tym wieku, pamiętajmy, że nawet jeśli nasza pociecha będzie wykazywać ogromne zaangażowanie i samodzielność w opiece nad gryzoniem, to wciąż rodzic powinien wspierać młodego opiekuna i doglądać posiadanego pupila. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować żadnych sygnałów od naszego dziecka, które oznajmia nam, że ze zdrowiem jego pupila dzieje się coś niedobrego. Reagowanie i pomoc dziecku w opiece nad zwierzęciem jest prawdziwą nauką odpowiedzialności, a nie kupienie ciasnej klatki i pozostawienie dziecka samego z problemem. To, ile kosztuje świnka morska, nie umywa się do kosztów jej późniejszego leczenia, o czym również warto pamiętać decydując się na zwierzę.
Jakie zwierzątko dla 12 latka?
Zwierzęta dla nastolatków to również kwestia nieco sporna. Wydawać się może, że dziecko w tym wieku powinno poradzić sobie z opieką nad zwierzęciem. Jednak wchodząc w wiek nastoletni, dzieci bywają nieco impulsywne. Jest to trudny okres dorastania, często nieco buntowniczy. Okazuje się, że pierwsza fascynacja zwierzęciem szybko mija, a zakupiony na święta szczeniak czy kociak idzie w odstawkę po kilku miesiącach. Wtedy obowiązek opieki spada na rodziców, którzy nie zawsze wykazują się wystarczającą odpowiedzialnością. Dlatego zanim zapytamy, jaki kot dla dziecka w tym wieku będzie najlepszy, najpierw zastanówmy się, czy jest to w ogóle odpowiedni moment na zakup lub adopcję zwierzęcia. Nawet jeżeli miałoby to być pierwsze akwarium dla dziecka, to sprawa wciąż wygląda tak samo. Bez względu na gatunek, każde zwierzę wymaga opieki i odpowiedzialności ze strony opiekunów.
Jak dbać o zwierzęta domowe dla dzieci?
Dbanie o zwierzęta domowe dla dzieci to przede wszystkim spełnienie ich podstawowych potrzeb. Każde zwierzę utrzymywane w domu powinno być wolne od bólu, cierpienia, głodu i chorób oraz mieć możliwość wykazywania naturalnych zachowań. Ucząc dzieci, jak dbać o zwierzęta domowe, skupmy się na poznaniu gatunku, jakim chcemy się opiekować i zrozumieniu jego potrzeb, oraz zastanówmy się, czy my i nasze dziecko będziemy w stanie zapewnić mu odpowiedni dobrostan. Stosując się do tych kilku zasad, możemy mieć pewność, że zwierzę mieszkające w naszym domu będzie z nami szczęśliwe.