Jeśli jako opiekun nie wiesz, jak nauczyć psa daj głos, koniecznie przeczytaj cały artykuł. Nauka komend może być niesamowicie fascynującym zajęciem dla ciebie i twojego pupila. Dawanie głosu, choć urocze, ma także swoje ciemne strony.
Spis treści
Nauka komend
Szkolenie psa oparte jest na jego motywacji. Pies musi przede wszystkim chcieć z nami współpracować .W zamian powinniśmy mieć coś, co jest dla niego wartościowe. Najłatwiej i najczęściej pracuje się z tymi czworonogami, wykorzystując motywację na jedzenie. Kluczowe jest także wprowadzenie sygnału do nagrody. Może to być słowo lub dźwięk (naturalnie niewystępujący) – do tego celu wykorzystuje się klikera.
Sygnał do nagrody:
- zapowiada to, że zaraz będzie jedzenie,
- pozwala na precyzyjne zaznaczenie oczekiwanego przez opiekuna zachowania,
- zwalnia psa z wykonywania danej czynności.
Musimy pamiętać, aby odpowiednio zaaranżować warunki do nauki.
Naukę nowych sztuczek/komend rozpoczynamy od treningu w najbardziej neutralnym środowisku (bez nadmiaru bodźców). Najlepiej więc pierwsze treningi robić w zaciszu domowym i stopniowo zwiększać trudność. Treningu nigdy nie wykonujemy po jedzeniu. Najedzony pies nie będzie chętny do pracy, ponieważ nagroda w postaci jedzenia będzie mniej interesująca.
Nie pospieszajmy psa. Każde zwierzę uczy się w swoim tempie. Jeśli nasz trening nie przynosi efektów, możliwe, że mamy zbyt duże wymagania lub środowisko treningowe jest zbyt rozpraszające. Każdorazowo podczas treningu wykonujemy maksymalnie kilka prób, a trening kończymy zanim pies zacznie się rozpraszać i być zmęczony. Zmęczenie podczas treningu komend jest niewskazane, ponieważ przy następnym podejściu współpraca z nami będzie kojarzyła się z negatywnymi odczuciami – czego oczywiście nie chcemy.
Kiedy wprowadzamy nową komendę, warto na początku treningów nagradzać pupila nieco większą ilością jedzenia. Pamiętaj, żeby jedzenie wykorzystywane w formie nagrody wliczać do dziennej porcji pożywienia pupila. To, czego oczekujemy od psa, musi być jasne. W przypadku większej liczby opiekunów warto, aby jeden z nich zajmował się nauką jednej rzeczy. Natomiast egzekwowanie danej komendy przez innych opiekunów powinno wyglądać tak samo. Komendy zawsze poprzedzamy wypowiedzeniem imienia psa, po usłyszeniu którego pupil powinien zwrócić na nas swoją uwagę.
Schemat działania:
imię ——> spojrzenie psa na przewodnika ——-> komenda ——-> sygnał do nagrody ——> nagroda
Niezależnie od rodzaju komendy wiek psa nie jest ograniczeniem.
Komenda daj głos
Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa komendy daj głos, najpierw zwróć uwagę na naturalne zachowanie twojego pupila. Warto także zastanowić się, do czego tej komendy potrzebujemy. W środowisku trenerów psów komenda daj głos niejednokrotnie wzbudza kontrowersje.
Jeśli nasz pies z reguły szczeka i tym samym próbuje wymusić różne rzeczy, nauka komendy daj głos nie będzie wskazana. Również w przypadku psów reaktywnych nakierowanie na wydawanie dźwięków nie będzie słuszne.
Tresura psa komendy daj głos wiąże się z tym, że zacznie on proponować takie zachowanie sam z siebie. Powinniśmy jednak nagradzać tylko te, które zostało wykonane na hasło.
Jak nauczyć psa komendy daj głos?
Na początek przygotuj jedzenie oraz kliker (jeśli używasz). Szkolenie psa daj głos rozpocznij od trzymania przysmaku w dłoni i zainteresowania nim pupila. Cierpliwie poczekaj na jego reakcję. Na początku nagradzaj każdy dźwięk – warczenie, pomrukiwanie, wycie itp. Komenda daj głos powinna pojawić się tuż przed wydaniem dźwięku przez psa, ewentualnie jednoczasowo. Szczególnie pierwszy trening powinien być krótki. Możesz ograniczyć się nawet do jednego powtórzenia. Jeśli pies zaszczeka zgodnie z oczekiwaniem, nagrodź go dużą porcją jedzenia. Jeżeli ten etap jest dla zwierzęcia trudny i nie do końca rozumie, co powinien zrobić, trening należy powtórzyć kilka razy, z odstępami.
Natomiast jeśli pies szybko zrozumie, o co nam chodzi, kolejny trening możemy już przeprowadzić w nieco inny sposób – pracę zacząć od wydania komendy i zaczekać na reakcję psa – szczekanie. Następnie nagradzamy psa. Ćwiczenie możemy powtórzyć kilka razy.
Jeśli zależy ci na tej umiejętności u pupila, a mimo prób nadal nie wiesz, jak nauczyć psa daj głos, zapytaj specjalistę – trenera psów.
Z czasem, kiedy pies już umie dawać głos, można wprowadzić dodatkowe elementy/wymagania w treningu. Jeśli nauka siadania jest już za nami, możemy na przykład nagradzać za szczekanie tylko w tej pozycji. Podobnie jeśli nauka leżenia nie jest nam obca, możemy nagradzać pupila za dawanie głosu wyłącznie podczas leżenia. Urozmaicone treningi będą znacznie ciekawsze dla naszego pupila.
Jak nauczyć labradora daj głos?
Tresura psa daj głos niezależnie od rasy będzie przebiegać według tego samego schematu.
Jeśli zaś chodzi o wspomnianą rasę labradorów w większości będą one przejawiały naturalną chęć współpracy z człowiekiem. Dzięki temu w łatwiejszy i szybszy sposób przebiega nauka komend i sztuczek.
Szkolenie psa jest ważnym elementem jego rozwoju. Pamiętajmy jednak, że jako opiekunowie mamy obowiązek dbać o rozwój naszych pupili – ich jedyną aktywnością nie powinno być chodzenie na smyczy za potrzebą. Wspólne aktywności cudownie wzmacniają więź między psem a jego przewodnikiem. Do dzieła!