Roślinki do akwarium są obowiązkowe w zbiorniku! Akwarystyka jest niezwykłym hobby mającym wielu miłośników na świecie. Zbiornik jest oryginalną ozdobą domu, ale konieczna jest odpowiednia aranżacja. Drogi są dwie – albo tworzymy akwarium w stu procentach naturalne, albo sztuczne. Oba warianty niosą za sobą pewne ryzyko i trudności, jakie mogą nas napotkać podczas prowadzenia swojego podwodnego świata. Większość akwarystów zdecydowanie preferuje naturalny styl, czyli korzenie, skały i obowiązkowo naturalne, żywe rośliny. Jednak są to kolejne stworzenia, o które trzeba dobrze zadbać. Na początek najlepiej jest wybrać wytrzymałe gatunki przebaczające błędy nowicjuszy w akwarystyce. Jakie roślinki do akwarium wybrać? Śpieszymy z odpowiedzią.
Spis treści
Żywe rośliny do akwarium
Żywe rośliny to żywe stworzenia, które potrzebują odpowiednich warunków, aby prawidłowo funkcjonować i się rozwijać. Kluczowe okazuje się być oświetlenie akwarium oraz podłoże i nawozy. Na rynku dostępnych jest wiele lamp i świetlówek „Pro Planta”, które mają ogromny wpływ na rozwój roślin. Najczęściej bez takiego wyposażenia nie rosną tak intensywnie lub obumierają. Rośliny szybko rosnące w akwarium i jednocześnie mało wymagające to np. nurzaniec czy kryptokoryna. Przy czym nie zaleca się sadzić ich obok siebie ze względu na silnie rozrastające korzenie tej drugiej. Kryptokoryna często ma negatywny wpływ na sąsiadujące z nią w podłożu rośliny, zwłaszcza na nurzaniec.
Łatwe rośliny akwariowe
Polecane jako mało wymagające rośliny do akwarium są na przykład rogatek, anubias, moczarka, mech jawajski, żabienica czy gałęzatka. Każda z nich ma swoje drobne wymagania, jednak nie są one trudne do spełnienia. Łatwe rośliny akwariowe to również wyżej wymienione kryptokoryna i nurzaniec. Ten drugi przy dogodnych warunkach błyskawicznie zarasta akwarium. Wszystkie z tych gatunków są przeważnie zielone i dość pospolite. Niestety najładniejsze rośliny, zwłaszcza te kolorowe, są często wymagające. Wyjątek może stanowić na przykład czerwona Ludwigia.
Rośliny do małego akwarium
Roślinki do akwarium małego również powinny być małe, jeśli chcemy mieć ich wiele gatunków. Można postawić również na jedną dużą, która będzie zajmowała dużo przestrzeni i stanie się punktem przykuwającym wzrok obserwatora. Do małych roślinek należą na przykład niektóre anubiasy, rogatek (odpowiednio zadbany i przycinany), mech jawajski czy gałęzatka. Co najciekawsze anubiasy są roślinami akwariowymi bez podłoża – wsadzone do niego zaczynają obumierać, a ich korzenie gnić. Roślinami na dno akwarium są bardziej nurzaniec czy żabienica. Rogatek również należy do tej grupy, jednak świetnie czuje się również luźno dryfujący po tafli wody. Małe zbiorniki wyglądają dobrze, gdy ich przestrzeń zajmuje jeden gatunek rośliny, na przykład Taiwan Moss. Przy małej liczbie gatunków polecane jest tło do akwarium, które optycznie może je „pogłębić”, zwłaszcza jeśli szkło stoi pod ścianą.
Rośliny do akwarium dla początkujących
Proste rośliny akwariowe, mimo łatwej uprawy, mają swoje podstawowe wymagania. Na koszyczku lub opakowaniu znajduje się informacja o poziomie trudności w uprawie oraz ta, na którym planie powinnyśmy ją umieścić. Niektóre rodzaje roślin akwariowych mogą mieć większe rozmiary, zatem umieszczone z przodu zabiorą niezbędne do życia światło innym niższym lub wolno rosnącym gatunkom, które zaczną obumierać.
Aby skrócić listę poszukiwanych gatunków, można zobaczyć zestawienia rodzajów roślin akwariowych do szkieł typu low-tech. Są to gatunki, które przy spełnieniu niektórych warunków są w stanie żyć z mniejszą ilością światła, bez nawozów czy wydajnej filtracji. Wśród nich znajdują się między innymi wcześniej wymieniony nurzaniec, kryptokoryna (Zwartka Becketta), Anubias Barteri, Taiwan Moss, Moczarka Argentyńska, Ludwigia oraz Bakopa Karolińska, Kabomba czy Nadwódka Dębolistna. Ceny roślin akwariowych są różne i często zależą od poziomu trudności, wielkości czy dostępności.
Jak zasadzić roślinę w akwarium?
Kupując rośliny do akwarium, najczęściej dostajemy je w koszyczkach. W środku może znajdować się wata nasączona odżywkami. Koszyczka oraz jego zawartości należy się pozbyć przed włożeniem do akwarium.
Sadzenie wygląda tak jak w ogródku – należy wykopać w podłożu wgłębienie i umieścić w nim korzenie rośliny, a następnie przysypać. Niesforne korzenie można przyciąć. Zwijanie ich i wyginanie, żeby się zmieściły w wykopanym podłożu, jest trudniejsze i ryzykowne, ponieważ można w ten sposób je połamać. Całą pracę ułatwi posługiwanie się pęsetą, zwłaszcza przy małych sadzonkach. Mchy możemy przywiązać do korzeni specjalną nicią lub żyłką. Niektórzy używają kleju do aquascapingu, jednak nie wszystkie jego rodzaje będą dobrej jakości i wytrzymają próbę czasu pod wodą. Rośliny najlepiej sadzi się, kiedy akwarium jest już częściowo zalane – mamy wtedy pewność, że będą stabilnie usadowione. Wracając do tematu podłoża, warto zainwestować w podłoże aktywne, które stale będzie odżywiać. Dopiero na podłoże aktywne wysypujemy kamienie do akwarium. Część z wyżej wymienionych roślin da radę w samym żwirku. Problemy może stanowić drobny piasek, który mimo ładnego wyglądu niestety nie nadaje się do sadzenia. Korzenie przy tak ciężkim i mało przepuszczalnym podłożu mogą gnić. Nadmiarem roślin możemy się podzielić lub dalej je rozmnożyć i przesadzić. Jak sadzić rośliny akwariowe w koszyczkach? Można zainwestować w watę do koszyczków, ale wystarczający będzie również sam żwirek. Na dno koszyczka należy wsypać odrobinę żwirku, wsadzić korzenie rośliny i przysypać. Można zastosować również włókninę (watę), która jest lżejsza i nie przygniata delikatniejszych korzeni.
Każda roślina do akwarium, nawet na pospolita i niewymagająca, ma swój urok. Odpowiednio zasadzona będzie stanowiła piękną ozdobę akwarium.
Komentarz/e
jestem w trakcie zakladania pierwszego akwarium – zdeydownie nie jest to latwe 😀 przydatny tekst, dzieki!