Karma na bazie ziaren zbóż, owoce, warzywa, świeża woda – tak wygląda dieta idealna przeznaczona dla wielu gatunków ptaków domowych. A co jedzą papugi faliste i jak często je karmić? Czy powinniśmy im podawać to samo, na co polują na wolności, a może wystarczy sama karma dla papug? Zobacz, co warto wiedzieć o diecie papug falistych!
Spis treści
Jak często karmić papugi faliste?
Ważne jest nie tylko to, co jedzą papugi faliste, ale również to, jak często i kiedy powinniśmy je karmić. Ze względu na żywiołowy charakter papużek tego gatunku, warto pamiętać o kilku zasadach.
- Papuga falista musi mieć ciągły dostęp do świeżej wody, a za dnia również do suchego pokarmu podstawowego. Poidełko można powiesić na prętach klatki, w taki sposób, aby ptak, mógł ugasić pragnienie samodzielnie. Mieszankę podstawową najlepiej wsypać do miseczki i umieścić ją w klatce lub wsypać do specjalnego karmnika.
- Pokarm dodatkowy, czyli świeże produkty takie jak liście rukoli, marchewkę, kawałki jabłka czy buraka, powinniśmy podawać o stałych porach, maksymalnie 2 razy dziennie. Najlepiej, aby papugę falistą karmić rano i późnym popołudniem. Zapewni to ciągłość posiłków i zaspokoi zwierzaka na całą dobę.
- Wszystkie świeże składniki diety powinniśmy myć, kroić i pestkować.
Co mogą jeść papugi faliste?
Jedzenie dla papug falistych jest bardzo ważnym elementem codziennej rutyny. Idealny jadłospis składa się bowiem z suchego pokarmu, do którego papuga ma dostęp przez cały czas oraz ze świeżych dodatków, na które czeka ona najbardziej. Dlaczego? Ponieważ warzywa i owoce, zwłaszcza te niemodyfikowane, bardzo smakują tym kolorowym ptakom.
Jakie warzywa jedzą papugi faliste?
Dieta, która zapewni papugom falistym dużo energii i pozytywnie wpłynie na ich zdrowie, powinna być zróżnicowana. Nie powinno w niej zabraknąć ani warzyw, ani owoców. Co jedzą papugi faliste, jeśli mogą częstować się warzywami? Do ich ulubionych warzyw zaliczyć możemy:
- marchew,
- buraki,
- fasolę,
- paprykę,
- dynię,
- rzodkiew,
- cukinię,
- cykorię,
- rukolę,
- brukselkę.
Podając papudze warzywa, pamiętajmy o tym, aby były dokładnie umyte i pozbawione pestycydów.
Jakie owoce jedzą papugi faliste?
Papugi faliste lubią jeść owoce. Kolorowe i świeże owocowe kawałki nie tylko pysznie smakują, ale przede wszystkim dostarczają papudze wielu niezbędnych składników odżywczych. Jakie owoce jedzą papugi faliste? Są to, między innymi:
- jabłka,
- śliwki,
- gruszki,
- winogrona,
- banany,
- brzoskwinie,
- truskawki,
- czereśnie,
- wiśnie,
- jagody.
Zanim jednak podamy owoce naszej papudze, powinniśmy dokładnie je umyć oraz wyjąć pestki, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi.
Jakie witaminy dla papug falistych?
Aby zapewnić naszej papudze zdrową dietę, konieczne jest dostarczanie jej odpowiednich witamin i minerałów. Zapewnienie zróżnicowanych posiłków z uwzględnieniem warzyw, owoców i ziół powinno wystarczyć, aby papuga otrzymała komplet witamin. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są suplementy diety dla ptaków domowych, jednak nie powinno się ich podawać pupilowi, jeśli nie ma ku temu żadnych wskazań medycznych.
To, co jedzą papugi faliste, jest bardzo ważne. Dzięki dostosowanej diecie nasz kolorowy ptak będzie otrzymywał niezbędne witaminy. Będą one kluczowe zwłaszcza w okresie pierzenia, czyli wtedy, kiedy papuga potrzebuje więcej siły. Najlepiej sprawdzą się wtedy witaminy z grupy A i E, a także biotyna.
Przysmaki dla papug falistych
Jak każde inne zwierzę domowe, papugi faliste również kochają przysmaki. Od czasu do czasu możemy podać naszej papużce kiełki, suszone owoce, zieleninę oraz takie owoce i warzywa, które je bardzo rzadko.
Dlaczego papuga falista nie chce jeść?
Choć z reguły papużki faliste lubią jeść, to zdarza się, że ich apetyt jest znikomy. Jakie są główne przyczyny takiego zachowania? Od jedzenia stronią papugi zestresowane lub młode papużki, które za wcześnie zostały zabrane od rodziców. Zdarza się też, że papuga, która zmieniła właściciela lub pomieszczenie w domu, będzie miała problemy z adaptacją do nowego otoczenia. W takiej sytuacji to opiekun powinien zadbać o spokój i dobrą atmosferę sprzyjającą jedzeniu.