Papużki nierozłączki to wielobarwne ptaki z rodziny papug wschodnich. W domowych hodowlach możemy spotkać ich rudogłowe, czerwonoczelne oraz czarnogłowe odmiany. Jak wyglądają papużki nierozłączki, co jedzą i jaki mają charakter? Na te pytania warto znać odpowiedzi, jeszcze przed decyzją o zakupie papugi agapornis.
Spis treści
Jak wyglądają papużki nierozłączki?
Papużki nierozłączki, znane również jako agapornisy, to niewielkie i urocze ptaki, które zachwycają swoim ubarwieniem i wyglądem. Bez względu na gatunek, papugi te osiągają rozmiar od 13 do 18 centymetrów, a waga nie przekracza 70 gramów.
Ciekawe jest to, że papużki nierozłączki żyjące w naturalnym środowisku (Afryka Subsaharyjska), charakteryzują się niemal jednobarwnym upierzeniem – dominuje kolor zielony. Papugi, które hodowane są w domach, posiadają pióra w intensywnych kolorach, takich jak zieleń, żółć oraz czerwień.
Jedną z bardziej wyjątkowych cech wyglądu tych papug jest krępa budowa ciała, zakończona krótkim ogonem i haczykowatym dziobem.
Papużki nierozłączki – ile żyją?
Decydując się na hodowlę papużek nierozłączek, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to zobowiązanie na lata. Średnia długość życia papugi agapornis to nawet kilkanaście lat. Oczywiście papużki te mogą towarzyszyć nam ponad 10 lat, jeśli będziemy się nimi odpowiednio zajmować i troszczyć się o ich zbilansowaną dietę.
Papużki nierozłączki – co jedzą?
Ziarno dla nierozłączek, a także nasiona i gotowe karmy dla tego gatunku ptaków, to produkty obowiązkowe w diecie papużek. Dla urozmaicenia posiłków możemy stosować również owocowe i warzywne dodatki. Sprawdzą się tu najlepiej: banany, jabłka, szpinak, czy sałata. Dobrym pomysłem jest też częstowanie ich mniszkiem lekarskim i roślinami strączkowymi.
Papużki nierozłączki – charakter
Przywiązanie, towarzyskość, czułość – to najlepsze określenia charakteru papużek nierozłączek! To właśnie dzięki nim papugi agapornis są zwyczajowo nazywane nierozłącznymi. Warto wiedzieć, że w naturalnym środowisku, ptaki te łączą się z partnerem na całe życie i nie odstępują siebie na krok. W warunkach domowych budują one silne więzi nie tylko z drugą papugą, ale również ze swoim opiekunem, od którego wymagają dużej uwagi i częstych interakcji.
Klatka dla papugi nierozłączki
Jednym z najważniejszych etapów przygotowywania się do hodowli papużki nierozłączki jest klatka, czyli miejsce, w którym ptak będzie spędzał najwięcej swojego czasu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej klatki? Musi być ona:
- jak największa (minimalne wymiary to 100 x 50 x 50 centymetrów),
- wykonana z wysokiej jakości metalu,
- zabezpieczona grubymi prętami (papugi mogą przegryźć cienkie druciki),
- wyposażona w odpowiednie akcesoria, takie jak: miejsce na poidełko, miska na jedzenie, huśtawka oraz żerdki.
Papugi nierozłączki – rozmnażanie
Rozmnażanie papużek nierozłączek w domu jest bardzo wymagające. Co więcej, samice mogą złożyć nawet do 6 jaj w jednym okresie rozrodczym. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ małe papużki w hobbystycznej hodowli mogą sprawić wiele kłopotu swoim opiekunom.
Choroby papug nierozłączek
Jedną z najpopularniejszych chorób, która może dotknąć papugę nierozłączkę, jest ornitoza. Jest to choroba zakaźna (nazywana potocznie papuzicą), której przyczyną są bakterie Chlamydia psittaci. Jej objawy do złudzenia przypominają grypę.
Inną, często diagnozowaną chorobą papużek nierozłączek jest aspergiloza, przez którą ptaki mają duże problemy z oddychaniem.
Papuga nierozłączka – cena
Cena papużki nierozłączki zależy głównie od gatunku oraz koloru upierzenia. Papugi, które kupić możemy w sprawdzonych źródłach, na przykład od certyfikowanego hodowcy lub w sprawdzonym sklepie zoologicznym, kosztować będą od 50 do 100 zł za jedną papugę.