Rozella białolica, znana również jako Platycercus eximius, to wyjątkowy gatunek wielobarwnych papug. Ich wygląd oraz wyjątkowe cechy charakteru sprawiły, że cieszą się one coraz większą popularnością wśród miłośników ptaków domowych. Zanim zdecydujemy się na zakup i hodowlę rozelli białolicej, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się ten gatunek papug, jak o niego dbać i ile kosztuje.
Spis treści
Rozella białolica – opis
Papuga rozella białolica jest pięknym ptakiem, który zasiedla tereny Tasmanii oraz obszary południowo-wschodniej i wschodniej Australii. Z racji swojego wyglądu papuga ta stała się popularnym ptakiem domowym, dlatego możemy spotkać ją również w polskich hodowlach.
Rozella białolica charakteryzuje się wielobarwnym upierzeniem: kolor czerwony dominuje na głowie, kolor żółty przechodzący w zielony na brzuchu, a wierzchnie pióra skrzydeł są zabarwione kolorem czarnym. Dorosły osobnik osiąga wielkość do około 34 centymetrów, a średnia waga ptaka to 90-120 g.
Rozella białolica – mutacje
Ze względu na różne odmiany kolorystyczne wyróżniamy cztery najpopularniejsze mutacje rozelli białolicej:
- czerwona,
- rubino,
- lutino,
- pastelowa.
Rozella białolica – jak rozpoznać płeć?
Rozpoznanie płci papug z tego gatunku może być trudne, zwłaszcza dla początkujących hodowców. Warto wiedzieć, że samica rozelli białolicej jest drobniejsza od samca, a dodatkowo ma mniejszy dziób niż samiec tego gatunku. W rozróżnieniu płci u rozelli białolicych pomoże nam porównanie intensywności kolorystycznej piór. Czerwień u samców jest mocniejsza niż u samiczek, jednak silna zieleń grzbietowa to wyróżnik samic. Jeśli sami mamy problem z określeniem płci naszej papugi, powinniśmy zasięgnąć opinii weterynarza.
Rozella białolica – ile żyje?
Rozella białolica w niewoli może żyć nawet 20 lat, dlatego decyzję o hodowli młodej papużki powinniśmy dokładnie przemyśleć. Co ważne, jest to maksymalny wiek, jaki osiągnąć może papuga z tego gatunku, pod warunkiem, że opiekun dba o jej zdrowie i optymalną dietę.
Rozella białolica – żywienie
Odpowiednie karmienie rozelli białolicej jest bardzo ważną kwestią. To właśnie od tego, co je papużka, zależy jej długie i zdrowe życie. Posiłki naszego latającego pupila powinny składać się głównie z mieszanki nasion (owies, proso), a także dodatków w postaci świeżych warzyw (kukurydza, marchew) i owoców (jabłko, banan).
Pamiętajmy, że żadna papuga nie może jeść przetworzonych pokarmów, słodyczy, czekolady ani awokado. Są one bardzo szkodliwe i nie mogą znaleźć się w diecie rozelli białolicej.
Rozella białolica – charakter
Zachowanie rozelli białolicej nie będzie odpowiadało każdemu opiekunowi. Po pierwsze, oswajanie młodego ptaka może trwać bardzo długo. Ten proces finalizuje się jednak zbudowaniem silnej relacji z papugą. To bardzo ufny ptak, który mocno przywiązuje się do opiekuna.
Po drugie, silny charakter rozelli białolicej sprawia, że nie może ona żyć w jednej klatce lub wolierze z ptakami innego gatunku. Wyjątkiem są tylko rozelle królewskie.
Rozella białolica – choroby
Choć papugi z tego gatunku są wytrzymałe, to mogą być podatne na niektóre ptasie choroby, na przykład:
- problemy z układem oddechowym (zakażenia, infekcje),
- pasożyty, np. tasiemiec,
- niedobory minerałów i witamin.
Pierwsze objawy chorób możemy rozpoznać, tylko wtedy, kiedy bacznie obserwujemy zachowanie papugi. Każdy dłuższy spadek nastroju, zmiana rytmu dnia czy nowe odgłosy, mogą świadczyć o pogorszonym stanie zdrowia rozelli białolicej. Dobrą praktyką będzie regularne sprawdzanie kondycji papugi z weterynarzem.
Rozella białolica – cena
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rozelli białolicej, dlatego stała cena nie jest możliwa do określenia. Papugę z tego gatunku możemy kupić w przedziale od 120 do 200 złotych.
Zobacz też nasz artykuł o papudze Żako!