Papuga żako buduje ze swoimi opiekunami bardzo silne relacje i więzi. To ptak, o pięknym upierzeniu, wyjątkowym charakterze i interesującym głosie. Wymaga jednak troskliwej opieki oraz odpowiednich warunków do życia w domowej hodowli. Żako jest papugą jedyną w swoim rodzaju, ponieważ dźwięki, które wydaje, mogą przypominać ludzką mowę.
Spis treści
Skąd pochodzi papuga żako?
Papugi żako kongijskie oraz liberyjskie to dwa najpopularniejsze gatunki papug z rodziny Psittacidae. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również miejscem pochodzenia. Naturalnym środowiskiem dla żako kongijskich są południowo-wschodnie tereny Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, papuga żako liberyjska zamieszkuje natomiast rejony zachodniej Afryki.
W europejskich domach popularniejszym gatunkiem hodowlanym są papugi żako kongijskie.
Jak wygląda papuga żako?
Kolor papugi żako jest niemal jednolity. Ptaki te charakteryzują się upierzeniem w kolorze szarym, choć warto wiedzieć, że kolor ten różni się między gatunkami. Żako liberyjska ma zdecydowanie ciemniejszy odcień piór od papugi kongijskiej i nie posiada czerwonej sterówki. To właśnie po czerwonym ogonie, kontrastującym z szarym tułowiem, możemy rozpoznać papugę żako z Kenii.
Dodatkowo gatunki te można rozpoznać po długości ciała. Bardziej popularna żako kongijskie jest dużą papugą, może ona osiągnąć wielkość nawet do 39 centymetrów. Jej liberyjski odpowiednik jest dużo mniejszy.
Jaki ma głos papuga żako?
Gadająca papuga żako – właśnie w ten sposób często określamy tę szarą papugę. Czy to prawda, że żako potrafi mówić ludzkim głosem? Ptaki te słyną ze świetnego słuchu i umiejętności naśladowania dźwięków z otaczającego ich środowiska. I choć jest szansa, że papuga przemówi do nas w naszym języku, to nie powie ona wszystkiego. Jej możliwości są mocno ograniczone, ale w odpowiedniej atmosferze potrafi powtórzyć proste słowa i zwroty, które wyłapała z otoczenia.
Warto wiedzieć, że papuga żako jest głośnym ptakiem, wydaje różne dźwięki niemal przez całą dobę, dlatego dobrze jest przemyśleć wcześniej miejsce, w którym stać będzie klatka z naszym latającym ulubieńcem.
Żako – długość życia
To ile żyje papuga żako, może być ciekawą informacją dla początkujących hobbystów ptaków domowych. Choć długość życia żako zależy od wielu czynników, w tym również od tego, jak będziemy się nią opiekować, to przyjęło się, że zdrowy okaz może przeżyć w niewoli nawet ponad 40 lat.
Czym się żywi papuga żako?
Zróżnicowane ziarna, dodatek owoców i warzyw, a także specjalne karmy dla papug to podstawowe składniki odpowiedniej diety dla żako. Takie jedzenie zapewni naszemu latającemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, który pozytywnie wpłyną na jego zdrowie. Ta papuga musi mieć też stały dostęp do świeżej wody.
Jak opiekować się żako?
Opieka nad papugami żako wymaga od opiekuna zaangażowania. Ten towarzyski ptak potrafi zbudować niewiarygodnie silną więź z domownikami, ale warto wiedzieć, że nie wszystkich będzie lubił tak samo. Przyczyną jest skomplikowany charakter żako. Papuga ta nie lubi zmian, gości traktuje z dystansem, a nowe zabawki akceptuje dopiero po dłuższym czasie. Nie przepada też za zmianą pożywienia.
Papuga żako – choroby
Do najczęstszych chorób papug żako zalicza się:
- przeziębienie,
- problemy z układem oddechowym.
- skubanie piór,
- przerosty dzioba lub pazurów,
- świerzb.
Niektóre choroby rozwijają się powoli, a inne rozpoznamy po pierwszych objawach. Aby skutecznie zapobiegać lub szybko leczyć papuzie infekcje, powinniśmy dokładnie obserwować naszego towarzysza i w razie potrzeby skonsultować stan jego zdrowia z weterynarzem.
Papuga żako – cena
Papuga żako może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jest to spory wydatek, do którego koniecznie musimy doliczyć klatkę dla papugi oraz dodatkowe akcesoria. Ze względu na cenę, nie każdy może pozwolić sobie na hodowanie papugi żako w domu.