Jak oddychają ptaki i czym ich układ oddechowy różni się od innych zwierząt? Ptaki są gatunkiem zwierząt obecnym w każdym zakątku świata. Różnią się od siebie budową ciała, np. jerzyk i bocian, oraz miejscem występowania, jak flaming i pingwin. Ich budowa jest specjalnie przystosowana do umiejętności i zdolności fizycznych. Jedną z nich jest zdolność do aktywnego lotu, która jest ich imponującym talentem. Dzięki specjalnej budowie płuc mogą one podwójnie oddychać.
Spis treści
Budowa układu oddechowego ptaków
Ptaki oddychają płucami – jest to dość oczywiste. Jednak ich budowa wcale nie jest taka jak w przypadku innych zwierząt. Budowa układu oddechowego ptaków jest najbardziej skomplikowana i rozbudowana w całej przyrodzie. Pełni on wiele niezbędnych funkcji i pozwala ptakom na funkcjonowanie w najbardziej niesprzyjających warunkach. Części układu oddechowego ptaka posiadają ściśle określone zadania i są ze sobą mocno powiązane. Ogromne znaczenie mają oczywiście drogi oddechowe, rozpoczęte nozdrzami prowadzącymi powietrze do jamy nosowej, krtani oraz tchawicy, które dalej przechodzą w oskrzela oraz krtań. Oskrzela prowadzą do płuc, których budowa składa się z rurek oplecionych naczyniami włosowatymi, a same płuca są połączone z workami powietrznymi.
Co to są worki powietrzne u ptaków?
Co to są worki powietrzne u ptaków? Według internetowej encyklopedii PWN są to: anat. cienkościenne uchyłki płuc ptaków należące do układu oddechowego i połączone bezpośrednio z oskrzelami. Oprócz tego uczestniczą one w procesie podwójnego oddychania, który jest kluczowym elementem ptasiego lotu. Worki powietrzne pozwalają ptakom zatrzymać odpowiednią ilość tlenu, jednak nie biorą udziału w bezpośredniej wymianie gazowej. Worki powietrzne zapewniają termoregulacje i dostarczają odpowiednią ilość tlenu do płuc. Co ciekawe, większość tych zwierząt posiada 9 worków powietrznych – nieparzysty obojczykowy, 2 worki szyjne, 4 worki piersiowe oraz 2 worki brzuszne. Skoro już wiemy, jak wygląda budowa układu oddechowego, możemy odpowiedzieć na pytanie, na czym polega podwójne oddychanie u ptaków.
Na czym polega podwójnie oddychanie u ptaków?
Mechanizm podwójnego oddychania polega na wprowadzaniu tlenu do płuc w czasie wdechu i wydechu. W czasie wdechu powietrze najpierw wpada do płuc, które następnie wypełnia worki powietrzne przednie. Oznacza to, że worki przednie zawierają powietrze po wymianie gazowej. W tym czasie worki tylne są wypełnione powietrzem bogatym w tlen, które jeszcze nie trafiło do płuc. W czasie podwójnego oddychania przez płuca przelatuje powietrze bogate w tlen aż 2 razy – w czasie wydechu i wdechu. Podwójna wymiana gazowa wpływa na tempo metabolizmu, pozwala ptakom na generowanie ogromnej ilości energii potrzebnej do aktywnego lotu, a worki powietrzne mają wpływ na regulacje temperatury ciała.
Dlaczego ptaki mają bardzo dobrze rozwinięty układ oddechowy?
Jak latają ptaki? Dlaczego ptaki mają bardzo dobrze rozwinięty układ oddechowy? Na stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej można znaleźć dokładnie skonstruowane ćwiczenia, stworzone przez Anne Juwan, dotyczące ptasiego układu oddechowego. Dzięki notatkom zawartym w arkuszu możemy dowiedzieć się, że w czasie spoczynku zużywają więcej tlenu niż inne zwierzęta, a w czasie lotu zapotrzebowanie na tlen jest zdecydowanie większe. Specjalnie przystosowane ptasie płuca nie zmieniają obojętności w czasie oddychania. W czasie spoczynku ptaki oddychają poprzez skurcze mięśni międzyżebrowych, a podczas lotu ich wentylacja jest wynikiem zmiany rozmiaru klatki piersiowej. Nie tylko proces oddychania u ptaków robi wrażenie. To, jak widzi ptak, oraz węch u ptaków to również bardzo ciekawe tematy. Po więcej ciekawostek zapraszam do innych artykułów na naszym portalu.