Jak dbać o rośliny w akwarium, aby stworzyć podwodną dżunglę? Niejeden akwarysta marzy o gęstej, bujnej zieleni w swoim zbiorniku. Bez odpowiedniej wiedzy dość szybko można spotkać się z niepowodzeniem. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja akwarium roślinnego, jak zadbać o rośliny oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich pielęgnacji.
Spis treści
Pielęgnacja roślin w akwarium
Prawidłowa pielęgnacja roślin w akwarium to taka, która będzie spełniać wszystkie potrzeby danych gatunków. Nie zawsze jest to jednak proste.
Gatunki roślin akwariowych można podzielić ze względu na stopień trudności w utrzymaniu. Na samym początku zaleca się wybranie roślin łatwych w hodowli. Na początku swojej przygody najlepiej jest zasadzić mech w akwarium, który jest właśnie stosunkowo łatwy w obsłudze.
Do najważniejszych czynników mających wpływ na wzrost roślin ma dostęp do wody o odpowiednim pH (6,5-7,2) oraz temperaturze, stężenie CO2 i właściwa ilość oraz jakość światła. Gatunki w obrębie jednej hodowli mogą się różnić potrzebami świetlnymi.
Rośliny niskie i o wysokim zapotrzebowaniu na światło umieszcza się z przodu zbiornika. Z tyłu najczęściej umieszcza się rośliny wysokie z niskim zapotrzebowaniem na światło. Środek zbiornika to miejsce dla roślin szybko się rozmnażających o umiarkowanym zapotrzebowaniu na światło. Oświetlenie do akwarium należy wybierać takie, które jest dedykowane wyłącznie roślinom akwariowym. Potrzebują one specjalnych warunków – światła niebieskiego i czerwonego. Można także znaleźć rodzaj świateł przeznaczony dla konkretnych gatunków.
Temperatura w akwarium powinna znajdować się w przedziale 22-28 stopni. Temperaturę dopasowuje się zgodnie z wymogami posiadanych roślin.
Poza podstawowymi parametrami rośliny akwariowe wymagają odpowiedniego podłoża oraz składników mineralnych. Składniki potrzebne podwodnej zieleni to zarówno makro, jak i mikroelementy, takie jak np.: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka.
Jak pielęgnować rośliny w akwarium?
Poza zapewnieniem i podtrzymywaniem właściwych warunków roślin trzeba także poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym – czyszczeniu, podcinaniu oraz nawożeniu. Początkowo może wydawać się to trudne. Jednak z czasem będzie wiadomo, jak dbać o akwarium roślinne, a te czynności będą dla ciebie codziennością.
Czyszczenie akwarium powinno się odbywać najrzadziej jak to możliwe. Jest to czynność, którą należy powtarzać średnio raz na dwa tygodnie. Staramy się robić to stosunkowo rzadko, aby nie narażać ryby na niepotrzebny stres, jak również żeby przypadkiem nie uszkodzić mechanicznie roślin.
Czyszcząc rośliny staramy się ograniczyć ich poruszanie do minimum. Możemy czyścić je, pocierając liście. Jedynie te większe i silne można spróbować wyjąć i umyć w wodzie. Woda do akwarium po oczyszczeniu powinna wrócić w części stara, a w części nowa. Dzięki czemu zarówno roślinom, jak i rybom łatwiej jest się przystosować do nowo powstałych warunków. Rośliny akwariowe podcinamy tylko i wyłącznie w momencie, gdy są one chore lub zbyt duże w stosunku do naszego zbiornika.
Nawozy, jakie stosuje się w zbiornikach, można podzielić na mikro i makroelementowe. Jaki nawóz do roślin akwariowych będzie odpowiedni, zależy od zapotrzebowania naszego zbiornika i występujących w nim niedoborów lub nadmiarów. Podstawą weryfikacji braków związków organicznych jest obserwacja oraz testy. Testy paskowe wykazują, jakie stężenie pierwiastków znajduje się w naszej wodzie. Na podstawie tych danych odpowiednia pielęgnacja roślin w akwarium może być odpowiednio dopasowana. Aby wyhodować podwodną dżunglę, korzystanie z nawozów zazwyczaj jest niezbędne. Należy pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór makro oraz mikroelementów jest szkodliwy. Rozpoczynając nawożenie, powinno zacząć się stosować dawki nieco mniejsze niż te zalecane przez producenta. Następnie, obserwując reakcję naszego zbiornika, sprawdzamy, czy nic niepokojącego się nie dzieje. Dopiero po braku negatywnej reakcji naszego zbiornika – zwiększamy dawkę. Pojawienie się glonów może świadczyć o zbyt dużej dawce nawozu.
Funkcje roślin w akwarium
Rośliny oprócz walorów estetycznych produkują także tlen w procesie fotosyntezy. W akwarium roślinno-rybnym tlen produkowany przez rośliny może być kluczowy dla żyjących ryb w zbiorniku. Ryby żyjące w akwarium, gdzie występują rośliny, nie będą miały dostępu do wylotu lub deszczownicy. Cały tlen znajdujący się w wodzie będzie pochodził od roślin. Rośliny pełnią także swego rodzaju filtr oczyszczający wodę. Imitują naturalne środowisko ryb. Dodatkowo stanowią bezpieczną przestrzeń, w której ryby mogą się schować. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak zadbać o rośliny w akwarium.
Sadzenie roślin w akwarium
Odpowiednia pielęgnacja akwarium roślinnego rozpoczyna się już na etapie sadzenia. Część roślin sprzedawana jest w pojemnikach z watą i żwirem, a niektóre w żelu. Przed posadzeniem te pierwsze należy ostrożnie wyjąć przed umieszczeniem w ziemi, a te drugie przepłukać wodą, aby pozbyć się żelu. Sadzenie niektórych roślin polega na umieszczeniu ich na powierzchni dekoracji. Dla roślin, które rosną w podłożu, na początku trzeba zrobić dołek i ostrożnie umieścić roślinę. Następnie przesypać ziemią tak, aby była ona solidnie przytwierdzona. Mniejsze i delikatniejsze rośliny, jak np. mchy, można dodatkowo wesprzeć, oplatając je nicią i wiążąc z dekoracjami.
Choroby roślin akwariowych – sposoby postępowania
Hodowla roślin niejednokrotnie wiąże się także z chorobami. W takich sytuacjach należy wdrożyć odpowiednie sposoby pielęgnacji w celu ich zwalczenia. Poniżej kilka najczęstszych chorób, z jakimi możesz się spotkać, oraz podpowiedzi, jak dbać o roślinki w akwarium w wybranych przypadkach.
Szczególnie dla początkujących akwarystów częstym problemem są glony pojawiające się w zbiorniku. Glony mogą powstawać z wielu różnych przyczyn zależnie od gatunku. Chcąc się ich pozbyć, najłatwiej jest zweryfikować, jaki to gatunek i w jakich warunkach powstaje. Dzięki czemu poznamy sposób zwalczania.
Niekiedy można też zauważyć brązowienie roślin w akwarium, które wskazuje na niedobory tlenu. W takiej sytuacji można spróbować użyć nawozu z większą zawartością brakującego składnika. Inaczej nieco wygląda sytuacja, gdy tylko krawędzie i łodygi stają się ciemniejsze i gniją. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nie zaadoptowały się one w środowisku np. po przesadzeniu lub wymianie wody. W takich przypadkach należy dostosować temperaturę w zbiorniku. Ponadto można zaobserwować, że liście roślin stają się żółte – prawdopodobnie brakuje im azotu. Nawóz z zawartością azotu powinien rozwiązać problem. Jeśli dodatkowo liście te opadają, może to z kolei wynikać z niedoborów potasu.
Jeśli po zasadzeniu roślina nie chce rosnąć, być może światło jest niewłaściwe – jego barwa lub natężenie, a także może wynikać to ze zbyt wysokiej temperatury wody czy niedoboru dwutlenku węgla niezbędnego do procesu fotosyntezy.
Jak przyspieszyć wzrost roślin?
Wzrost roślin zależny jest od wielu parametrów i naszej pielęgnacji. Dbając o każdy aspekt, nasze rośliny będą rosły w błyskawicznym tempie. Nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami – są one dość częste. Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj artykuły, konsultuj się ze specjalistami, a wkrótce sam będziesz wiedział, jak dbać o roślinki w akwarium.
Hodowanie i pielęgnacja roślin w akwarium może być niesamowicie satysfakcjonującym zajęciem. Niewątpliwie dodatkowo jest ono także bardzo zajmujące. Pielęgnacja akwarium roślinnego polega na nieustannym szukaniu balansu wobec parametrów i składników wymaganych przez nasze rośliny. Wychodzenie poza zakres tolerancji może wiązać się z chorobami. W takich momentach należy zastosować odpowiednie działania, a twoja podwodna dżungla wróci na właściwe tory i dalej będzie cieszyć oko.