Koty to zwierzęta, które uwielbiają spać. Śpiący kot to wyjątkowo uroczy widok, choć czasem pozycje, które przybierają nasze czworonogi, mogą nas rozbawić. Potrafią spać w każdych warunkach i w najróżniejszych miejscach. Koty, kiedy śpią, są wówczas bardzo zrelaksowane, ale nadal pozostają czujne. Mruczki potrafią wybudzić się w bardzo szybko i od razu są gotowe do działania! Zastanawiałeś się kiedyś, ile godzin śpi kot?
Spis treści
Ile śpi kot?
Ile śpi kot? Czy to normalne, że kot śpi prawie cały dzień? Zwierzęta te potrzebują dużo snu, co ma wpływ na ich rozwój oraz funkcjonowanie. Średnio przesypiają od 12 do 16 godzin na dobę, a czasami i więcej, czyli prawie całe dnie.
Czy istnieje różnica, ile śpi dorosły kot, a ile śpi mały kociak? Dorosłe osobniki potrafią przespać średnio 18 godzin dziennie, natomiast kociaki nawet ponad 20 godzin w ciągu dnia. Na jakość snu składa się poczucie bezpieczeństwa, ciepła i wygody w komfortowym, spokojnym miejscu. Zdrowy sen połączony z prawidłowym karmieniem ma pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego, kości, mięśni, a przede wszystkim mózgu, podopiecznego. Ilość snu oraz jego rytm będzie zależał od wieku, ale również osobowości i stylu życia pupila. Jeśli Twój kot jest bardziej aktywnym osobnikiem, wówczas powinien więcej spać. Mały kot w ciągu pierwszego tygodnia życia potrafi przespać nawet 90% doby. Dlatego to, ile życia przesypia kot, zależy od jego rozwoju i późniejszego stylu życia.
Czy jest znaczna różnica, miedzy tym, ile śpi 3 miesięczny kot, a ile śpi 4 miesięczny kot? Tak naprawdę czworonogi te, dorastając, śpią coraz mniej, jednak nadal większość doby spędzają na tej czynności. To, ile śpią koty na dobę, zależy od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Czy koty śpią w nocy? Zwierzęta te są z natury aktywne nocą, ale udomowione futrzaki można przyzwyczaić do naszego trybu życia. Jednak aby uzyskać ten efekt, należy zadbać o harmonogram naszego mruczka w ciągu dnia. Na pewno warto wprowadzić mu stałe pory posiłków oraz zorganizować czas na zabawę. Można również wprowadzić drugiego kociaka do domu, dzięki czemu oba będą mogły wspólnie się bawić, a później razem będą spać w nocy. Jeśli posiadasz dzieci, one również mogą bawić się z mruczkami i odpowiednio je zmęczyć. Pamiętaj, że wtedy koty i dzieci, zwłaszcza te małe, mogą spać dłużej w nocy, zmęczone wspólną zabawą.
Dlaczego koty tyle śpią?
Teraz odpowiemy na pytanie, dlaczego koty tyle śpią? Czy sen jest związany z tym, jak długo rośnie kot? Czy ma to wpływ na jego rozwój? Przede wszystkim koty, z racji tego, że są drapieżnikami, potrzebują oszczędzać energię. Już w małych kotkach rozbudza się instynkt łowiecki, choć jeszcze nie polują. Długość snu ma wpływ na rozwój – dzięki temu już małe futrzaki potrafią powiększyć swoje rozmiary w bardzo krótkim czasie.
Dlaczego kot cały czas śpi? Przyczyn jest wiele – badania naukowe wykazały, że wszyscy mięsożercy i drapieżniki śpią zdecydowanie dłużej niż zwierzęta roślinożerne czy przeżuwacze. Przyczyną tak długiego snu jest m.in. proces trawienia, jak również to, że koty potrzebują nabrać sił, które są potrzebne do uzyskania pożywienia. Zdecydowanie łatwiej znaleźć trawę, niż upolować zwierzynę. Fakt, że udomowione koty mają podawany pokarm „pod nos”, zwykle o stałych porach, może nieco wpłynąć na tryb życia pupila.
Przyczyn dużej ilości snu u kotów może być wiele. Oczywiście sen ma największy wpływ na wzrost oraz możliwość zregenerowania się zwierzęcia. Jednak koty mogą spać więcej też z innych powodów. Mogą one na przykład spać z nudów, ze smutku albo gdy są chore. W tym ostatnim przypadku najlepiej udać się z wizytą do weterynarza, aby zbadał naszego mruczka i doradził jego leczenie. Zwierzęta te reagują dłuższym snem także na zmianę pogody lub po prostu, gdy są stare. Wówczas mogą spać jeszcze więcej, podobnie jak młode kociaki. Dlatego biorąc pod uwagę, że małe kocięta i starsze osobniki śpią dużo dłużej, a dorosłe, zdrowe koty również poświęcają sporo czasu tej czynności, możemy sobie tylko wyobrazić, ile procent swojego życia przesypiają koty. Bardzo dużo!
Jak śpią koty?
Tak naprawdę sen tych zwierząt wcale nie jest głęboki i łatwo je z niego wybudzić. Koty, niezależnie czy wolnożyjące, czy domowe, najczęściej drzemią. W każdej chwili mogą się obudzić i zareagować na zaistniałą sytuację. Wbrew pozorom wcale nie śpią tak mocno, jak nam się wydaje.
Mruczki śpią fazami. Najpierw następuje faza drzemki, po niej dopiero faza snu głębokiego, a potem znów powrót do drzemki. Drzemka trwa od 15 minut do nawet godziny. Faza snu głębokiego jest bardzo krótka i trwa nie dłużej niż pięć minut. Dzięki tym fazom kot zawsze jest czujny i zwykle wie, co się wokół niego dzieje, pomimo odpoczynku.
Mruczki mogą spać w najróżniejszych pozycjach, jeśli kot śpi na plecach, najpewniej czuje się bezpiecznie w twoim domu i twoim towarzystwie. Jest spora szansa na to, że czuje się wtedy zrelaksowany i nie boi się, że zostanie nagle zaatakowany. Jest to szczególnie ważne, gdy kot jest w nowym domu – powinien czuć się wówczas w nim dobrze i bezpiecznie, a taka pozycja może o tym świadczyć. Potwierdzeniem tego jest przyjemne mruczenie, kiedy głaszczemy kota. Oczywiście mruczenie może oznaczać także chorobę, głód, zadowolenie lub zestresowanie, jednak opiekun powinien być w stanie rozpoznać przyczynę.
Jeśli podczas snu zaobserwujesz, że kot ma drgawki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzę ma problemy z układem nerwowym – może to wskazywać np. na padaczkę. Przyczyn jej występowania jest wiele, dlatego warto tę przypadłość skonsultować z lekarzem weterynarii. Jednak drgawki wcale nie muszą być związane ze zdrowiem zwierzęcia. Mogą one wystąpić, kiedy pupilowi jest po prostu zimno albo przyśnił mu się koszmar senny. Dlatego warto zwracać uwagę na sen naszego zwierzęcia i odpowiednio reagować, gdy zajdzie taka konieczność.
Komentarz/e
Największy problem życiowy – gdzie ułożyć się do snu? Też tak chcę 😀