W domach wielu kocich właścicieli często pojawia się problem, jakim jest ruja u kotki – jak wtedy pomóc pupilce, czym tak właściwie ona jest i jak sobie z nią poradzić? Każdy właściciel kota powinien wiedzieć, jak wygląda ruja u kotki i poznać odpowiedzi na te, jak i kilka innych pytań. Mimo tego, że ruja jest nieodłączną częścią natury kotek, nie jest niestety niczym przyjemnym. Ważne więc, aby w trakcie jej trwania zapewnić naszej kotce odpowiednie warunki i opiekę.
Spis treści
Co to ruja u kota?
Na początku odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie – co to ruja u kota i czy kotka może zajść w ciążę bez rui? Mówiąc najprościej, jest to okres w cyklu płciowym samicy, podczas którego jest ona płodna i zdolna do sprowadzenia na świat potomstwa. Dlatego bez wystąpienia rui kotka nie będzie w stanie naturalnie zajść w ciąże (zobacz, jak przebiega ciąża u kota). To zjawisko obserwuje się wyłącznie u samic. Ruja u kota samca nie występuje. Mają one jednak zdolność do rozpoznawania rui u samic za pomocą węchu.
Czy ruja występuje u kotki po porodzie i po sterylizacji? Ruja w życiu każdej kotki występuje cyklicznie od momentu uzyskania przez nią dojrzałości płciowej. Już w ciągu kilku tygodni po porodzie kotka może po raz kolejny wejść w płodną fazę cyklu rozrodczego i być gotowa na kolejne zapłodnienie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kotów po zabiegu sterylizacji polegającym na podwiązaniu jajników. Organizm kotki po takim zabiegu nadal produkować będzie hormony, więc cykl płciowy (w tym ruja, która jest jego częścią) wciąż będzie występować, z tą różnicą, że kotka nie będzie już zdolna do zapłodnienia. Ruje ustępują dopiero u kotek kastrowanych, u których usunięta została macica wraz z jajnikami. Powoduje to przerwanie szlaku hormonalnego i zahamowanie cyklu płciowego.
Ruja u kota – objawy
Ruję u kotki można stosunkowo łatwo rozpoznać, ponieważ w tym okresie jej zachowanie znacznie się zmienia. Kotka w rui staje się niespokojna i pobudzona. Chętniej nawiązuje kontakt z człowiekiem i domaga się pieszczot. Charakterystycznym objawem jest też głośne miauczenie kota. Poprzez wokalizacje kotki nawołują samce, informując ich o gotowości do rozrodu.
Kotka w rui – pozycja. Właścicieli często przyciąga charakterystyczna postawa, jaką przyjmuje kotka podczas okresu rujowego. Samica mocno wygina grzbiet do dołu i podnosi ogon, odsłaniając narządy płciowe, dając tym samym przyzwolenie na kopulację.
Ruja u kotki – wydzielina. Gdy kotka przyjmuje postawę rujową można czasem zauważyć wypływ z dróg rodnych samicy. Wydzielina ta powinna być bezbarwna. Czy kotka w rui krwawi? Wiele osób myśli, ruja przebiega podobnie jak cieczka u suczek. Nie jest to jednak prawdą, kotki w trakcie rui nie krwawią, dlatego obecność krwi w wydzielinie z dróg rodnych samicy wymaga kontroli u lekarza weterynarii.
Czasem zdarza się, że kotka w rui sika na łóżko lub w inne miejsca poza kuwetą. Czemu się tak dzieje? Mocz samicy gotowej do rozrodu zawiera duże ilości estrogenów, czyli hormonów płciowych, które wyczuwają samce. Kot domowy, sikając w różnych miejscach, znaczy teren, próbując przyciągnąć osobnika przeciwnej płci.
Okres godowy kotów – kiedy?
Rośnięcie kota związane jest ze zmianami w fizjologii jego organizmu. Kocice osiągają dojrzałość płciową między 6 a 10 miesiącem życia. W tym wieku najczęściej pojawia się pierwsza ruja u kotki. Wolno żyjące samice rozpoczynają sezon rozrodczy najczęściej wczesną wiosną, gdy temperatura na zewnątrz rośnie, a dzień staje się dłuższy. Okres tej wzmożonej aktywności płciowej to tzw. marcowanie. To właśnie w tym czasie możemy zaobserwować i usłyszeć na ulicach kocie zaloty. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kotów domowych. Funkcjonowanie ich wewnętrznego zegara biologicznego bywa nieco zaburzone, a przez to ruja może pojawiać się u nich nieregularnie. Dlatego np. ruja u kotki brytyjskiej, która całe życie spędza w domu, może pojawić się nawet zimą.
Niezależnie od tego, jaka jest płeć kotka mieszkającego w naszym domu, w okresie godowym należy zwrócić szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo. Domowy kotek, tak samo jak ten żyjący na wolności, również wykazywać będzie silny instynkt rozrodczy i szukać okazji do ucieczki.
Ile trwa ruja u kota?
To, jak długo trwa ruja u kotki, często uwarunkowane jest trybem jej życia. Kocice żyjące na zewnątrz z reguły mają krótszą ruję, trwającą około tygodnia. Kotki te zazwyczaj szybko znajdują samca do rozrodu i zachodzą w ciąże, więc ich ruja nie musi trwać długo. Zatem ile trwa ruja u kotki domowej? Długość okresu gotowości do rozrodu u kotek niewychodzących może trwać 10, a nawet 14 dni. Dzieje się tak, ponieważ kotki te zazwyczaj nie mają żadnego kontaktu z płodnym samcem, jeśli same nie są pozbawione płodności. Ich ruja wydłuża się więc w oczekiwaniu na kopulację.
Co czuje kot podczas rui?
Głośne miauczenie i niepokojące zachowanie nasuwa wielu opiekunom na myśl pytanie, czy ruja u kotki boli? Wbrew ogólnym przekonaniom kotka w rui nie odczuwa bólu fizycznego, nie mniej jednak jest to dla niej bardzo ciężki i męczący okres. Ciągłe pobudzenie i brak możliwości znalezienia partnera do rozrodu może potęgować negatywne emocje. Rosnąca frustracja powoduje czasem, że kotka staje się agresywna w stosunku zarówno do właścicieli, jak i innych zwierząt.
Problem staje się poważny, w momencie gdy pojawia się ruja permanentna u kotki. Czym jest i jak się objawia? Jest to ruja występująca bezustannie. Zdarza się, że trwa przez długie tygodnie bez przerwy. Częsta ruja u kotki jest niezwykle męcząca i obciążająca dla jej organizmu. Taki stan wymaga pomocy lekarza weterynarii.
Jak uspokoić kota w rui?
Jak pomóc kotce w rui? Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak się zachować, żeby zminimalizować stres i cierpienie naszego zwierzaka w tym trudnym dla niego okresie. Uspokajanie kota będącego w trakcie trwania rui może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak uspokoić kota w rui i jak przetrwać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli kocich pociech. Kotka podczas rui będzie znacznie bardziej domagać się naszych pieszczot, bardzo ważne jest jednak, aby unikać w tym czasie nadmiernej interakcji z pupilem. Chcąc jej pomóc poprzez przytulanie czy głaskanie, możemy jej wręcz zaszkodzić. Dokładanie kotce dodatkowych bodźców czuciowych nie łagodzi objawów rui.
Co więc należy robić, gdy pojawia się ruja u kotki i jak ją złagodzić? Przede wszystkim należy kotu zapewnić ciszę. Dajmy jej czas i przestrzeń, aby w spokoju mogła przejść przez ten trudny okres. W szczególnie trudnych przypadkach, podczas gdy ruje występują bardzo często, są wyjątkowo długie i męczące, możemy wspomóc kotkę odpowiednimi lekami. Na rynku dostępne są tabletki na wyciszanie rui u kotki. Jednak przed zastosowaniem takiej metody konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, ponieważ długotrwałe stosowanie leków hormonalnych może mieć negatywny wpływ na zdrowie naszego pupila.
Lekarze weterynarii wciąż apelują o to, aby trwale zapobiegać występowaniu tego zjawiska. Kastracja kota to jedyny sposób, który pozwala raz na zawsze pożegnać się z rują. Ma to nie tylko ogromne znaczenie dla komfortu życia kotki, ale przede wszystkim dla jej zdrowia. Ogromny procent niekastrowanych samic zmaga się z chorobami układu rozrodczego takimi jak ropomacicze czy nowotwory listwy mlecznej. Należy jednak pamiętać, że kastracja kotki w czasie rui nie jest wskazana, ponieważ znacznie zwiększa to ryzyko zabiegu.
Komentarz/e
Koty trzeba sterylizować! Nie wolno powiększać liczby bezdomnych zwierząt.