Wolontariat w schronisku to naprawdę wspaniałe doświadczenie, szczególnie dla osób, które kochają zwierzęta i lubią spędzać z nimi czas. Nie dość, że można robić coś, co się lubi, to jeszcze zdobywamy albo pogłębiamy swoje doświadczenie w opiece nad zwierzętami. Ponadto takie przeżycie pozwala nam rozwinąć zarówno naszą empatię, jak i chęć niesienia pomocy pomocy. Co prawda praca wolontariusza bywa ciężka, wymaga poświęcenia, cierpliwości i wzbudza wiele emocji, jednak pomoc, którą możemy ofiarować bezdomnym zwierzętom, jest nieoceniona.
Spis treści
Jak wygląda wolontariat w schronisku?
Kiedy zdecydujesz się na podjęcie współpracy ze schroniskiem na zasadzie wolontariatu, pewnie zastanawiasz się, jak wygląda wolontariat w schronisku? Każdy wolontariusz, który podejmuje się opieki nad zwierzętami w schronisku, dostaje pod pieczę kilka psów oraz, jeśli są w schronisku, kotów, za które jest odpowiedzialny. Co prawda nie wszystkie schroniska dopuszczają możliwość wolontariatu, ale te, które korzystają z pomocy takich osób, zwykle ogłaszają nabory w określonych terminach. Warto takich informacji szukać na stronach internetowych takich miejsc.
Co robi wolontariusz w schronisku? W zależności od schroniska i jego zasad w zakres obowiązków może wchodzić wyprowadzenie psów na spacer, sprzątanie ich boksów, karmienie, podawanie leków, socjalizacja zwierząt, a nawet rozmowy z osobami, które są chętne na adopcję psa ze schroniska, czy odwiedziny i kontrola zwierząt adoptowanych. Jednak zakres tych obowiązków będzie się różnił w zależności od doświadczenia danej osoby, które również może nabyć osoba wcześniej niemająca do czynienia ze zwierzętami.
Ile zarabia wolontariusz w schronisku dla zwierząt? Z definicji, wolontariusz jest to osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia poświęca czas na wytwarzanie dóbr lub świadczenie usług na rzecz osób indywidualnych, organizacji lub instytucji, szerszej społeczności lub środowiska naturalnego. Dlatego też, podejmując się wolontariatu w schronisku, nie powinniśmy liczyć na żadną wypłatę (wypłatę dostają tylko pracownicy), ponieważ jest to nasza dobrowolna chęć pracy. Jednak należy zaznaczyć, że jest to doświadczenie, które warto wpisać w swoje CV.
Dlaczego warto zostać wolontariuszem w schronisku dla psów?
Dlaczego warto zostać wolontariuszem w schronisku dla psów? Przede wszystkim wolontariat pozwala nam spróbować czegoś nowego oraz spędzić czas w pożyteczny sposób. Wolontariusze często są doceniani przez pracowników schroniska, dzięki którym, mając zwykle dużą liczbę podopiecznych, są w stanie zapewnić opiekę wszystkim zwierzętom.
W schronisku jest sporo psów, a czasem i kotów, które nie są oswojone z dotykiem i kontaktem z człowiekiem. Wówczas takiemu czworonogowi należy poświęcić sporo czasu, czułości, cierpliwości, a zdarza się, że i smakołyków, ale na pewno jest to praca warta świeczki.
Od ilu lat można być wolontariuszem w schronisku?
Od ilu lat można być wolontariuszem w schronisku? Tak naprawdę wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na swoje doświadczenie czy wiek. Jednak osoby, które chcą podjąć wolontariat, muszą mieć ukończony 16 rok życia oraz uzyskać zgodę na wolontariat w schronisku od swoich opiekunów prawnych. W przypadku osób pełnoletnich nie trzeba posiadać takiej zgody, wystarczy dobrowolnie zgłosić się do schroniska, które korzysta z pomocy wolontariuszy. Jednak i osoby poniżej 16 roku życia mają szansę na niesienie pomocy zwierzętom w schronisku, ale również oni muszą mieć zgodę rodziców. Warto jednak pamiętać, że wolontariat wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego zazwyczaj regulaminy ustalają minimalną granicę wieku na 18 rok życia, jednak osoby niepełnoletnie w niektórych przypadkach mogą pomagać, ale tylko w ograniczonym zakresie.
Jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt?
Jak zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt? Jeżeli zdecydowałeś się na pomoc bezdomnym zwierzętom i masz ochotę podjąć się wolontariatu, na pewno warto zacząć od poszukiwań i wyboru schroniska, któremu chcesz pomóc. Jest to o tyle istotne, że każde schronisko ma zarówno własny regulamin, jak i system rekrutowania kandydatów.
Często wolontariusze stanowią ważny filar pracy i sporą część tego miejsca. Ludzie ci zwykle ustalają swój własny grafik dyżurów w schronisku oraz podział na grupy, które zajmują się różnymi zadaniami. Jeśli wolontariat prowadzony jest w wybranym przez nas schronisku, zwykle na jego stronie znaleźć można informacje kontaktowe do koordynatora i zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Spora liczba schronisk wymaga również deklaracji, że wolontariusz będzie dostępny przez kilka miesięcy, będzie dyspozycyjny przez określoną liczbę godzin w tygodniu, a także podpisze stosowną umowę. Warto też zaznaczyć, że z racji, iż jest to praca nieodpłatna, należy się liczyć z ogromnymi wymaganiami w stosunku do wolontariuszy.
Podejmując decyzję o zostaniu wolontariuszem, warto napisać list motywacyjny, wolontariat w schronisku to nie tylko zabawa z psami i kotami, ale też duża odpowiedzialność i obowiązki. W takim liście, oprócz deklarowanej miłości do zwierząt, warto napisać kilka prawdziwych, szczerych motywacji, a także wykazać, że ma się świadomość ogromu pracy czy ryzyka pojawienia się chorób odzwierzęcych, na które zawsze trzeba reagować i napisać, w jaki sposób chcesz pomóc. Taki list warto napisać w podobnym charakterze, jakbyśmy starali się o pełnoetatową pracę, bo i na wolontariat jest dużo chętnych. Jeśli zajmujesz się np. behawiorystką psów i masz w tym doświadczenie, również o tym warto napisać.
Wolontariat w schronisku to naprawdę wspaniałe doświadczenie, które można nabyć albo rozwinąć, pracując w tym miejscu. Jeśli nie masz swojego pupila, to może w schronisku trafisz na swojego przyjaciela na całe życie, a jeśli nie, to może chociaż nauczysz się, jak oswoić kota w nowym domu dzięki zdobytym umiejętnościom? Pamiętaj, wolontariat to też rozwój.