Poidło dla pszczół może pomóc tym pożytecznym owadom. Pszczoły są niewątpliwie jednymi z najważniejszych małych latających przedstawicieli naszego ekosystemu. W przyrodzie pełnią ogromnie ważną funkcję, jaką jest zapylanie roślin. Robią to na ogromną skalę, ponieważ aż 80% kwiatów jest zależna od pszczół, w tym kwiaty drzew owocowych i warzyw.
Spis treści
Po co robić poidełka dla pszczół?
Upalne letnie dni doskwierają nie tylko ludziom. Często zapominamy, że gorzej się czują również owady latające – przemierzają ogromne dla siebie odległości, aby zdobyć nektar. Ostatnio głośno mówi się o tzw. zespole masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD- Colony Collapse Disorder). Jest to choroba dotykająca całe pszczele rodziny, polegająca na ubytku latających poza ulem pszczół, co kończy się niestety śmiercią całej rodziny w ulu. Skrót CCD został po raz pierwszy użyty w USA, wyjaśnia masowe ginięcie owadów zapylających, a co za tym idzie – ogromnych strat ekonomicznych w uprawie warzyw i owoców, ale i również przy rozpylaniu dziko rosnących roślin. Na początku myślano, że masowe ginięcie pszczół wynikało z chorób, stresu, pasożytów. Głód pszczół został wykluczony, ponieważ w pustych ulach były pełne plastry miodu. Sugerowano również urbanizację i stosowanie chemicznych oprysków. Do dzisiaj nie wiadomo, jaka jest konkretna przyczyna. Mówi się, że CCD jest wynikiem wielu czynników nakładających się na siebie. Na tę chorobę cierpią pszczoły nie tylko w USA, ale i w Europie, w tym w Polsce. Do głównych powodów CCD zalicza się zatrucie pestycydami, inwazje pasożytów, wirusów i stres, który może być wywołany nawet ociepleniem klimatu.
Pszczołom możemy pomagać w bardzo prosty sposób. Domek dla owadów może być schronieniem dla dzikich zbłąkanych pszczół. W upalne dni nieocenioną pomocą będzie poidełko dla pszczół na balkonie lub w ogrodzie. Jak zrobić poidełko dla pszczół? Na rynku istnieją już gotowe do użycia urządzenia, ale dużo tańszym rozwiązaniem jest poidełko dla pszczół diy, czyli zrobione własnoręcznie. Woda jest pszczołom potrzebna nie tylko do picia, ale i również do zachowania odpowiedniej wilgotności w ulu. Bez niej larwy owadów wyschną. Proste poidło dla pszczół wykonamy z materiałów, które zapewne każdy z nas ma w domu.
Poidło dla pszczół z mchu
Pszczoły spijają wodę z wilgotnych powierzchni, nie robią tego bezpośrednio z tafli wody, ponieważ łatwo mogą się utopić. Do zrobienia poidełka potrzebujemy głębokiego naczynia. Należy wypełnić je chłonnym materiałem, na przykład keramzytem. Ze względu na swoją porowatość łatwo chłoną wodę, którą mogą wypić owady. Mniej sprawdzą się zwykłe kamienie – stwarzają ryzyko utopienia, ponieważ między kamieniami są rowki z głęboką dla pszczół wodą. Naczynie wypełniamy keramzytem po brzegi, a następnie zalewamy wodą.
Innym sposobem jest użycie mchu. Naczynie zamiast keramzytem wypełniamy mchem, jednak trzeba pamiętać, że mech jest pod ochroną i nie wolno go zbierać w lesie, należy go kupić w kwiaciarni, sklepie zoologicznym (mech terrarystyczny) lub ostatecznie zebrać na własnej działce. Mech bardzo łatwo chłonie wodę, pszczoła bez większego problemu będzie mogła się napić bezpośrednio z materii zielonej. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest połączenie obu metod i stworzenie poidełka, które będzie praktyczne, ale i cieszące oko. Pszczelarze, aby zrobić duże poidło dla pszczół, wykorzystują nawet pokrywy od beczek.
Poidło dla pszczół z butelki
Inną opcją jest poidło dla pszczół nakręcane na butelkę dostępne w sklepach internetowych. Kosztuje kilka złotych i pasuje do niemalże każdej plastikowej butelki. Jednak kupienie gotowca zabiera całą frajdę z możliwości wykonania czegoś samodzielnie. Aby wykonać samemu poidło dla pszczół z butelki, potrzebujemy butelki oraz deseczki. W korku należy zrobić mały otworek, przez który będzie skraplać się woda. W deseczce trzeba zrobić małe rowki, w których będzie spływać woda. Butelkę mocujemy „do góry nogami” nad deseczką, która powinna być pod skosem, aby woda w niej nie stała i była cały czas świeża.
Gdzie ustawić poidło dla pszczół?
Jest to trudny temat, ponieważ porady, jak zrobić poidełko dla pszczół, są wszędzie dostępne, ale nie każdy porusza temat bezpieczeństwa. Obecność pszczół jest sposobem na to, jak zwabić ptaki do ogrodu, zwłaszcza takie, które żywią się pszczołami. Jest ich niewiele, ale trzeba o nich pamiętać. Poidło powinno być niedostępne dla dzieci, które mogą je zrzucić lub zostać użądlone. Pierwsza pomoc przy użądleniu pszczoły może być mało skuteczna w przypadku małych dzieci, które są bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju jad. Drugą kwestą są zwierzęta domowe takie jak koty i psy, które mogą polować na owady. Jest to niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla pszczół, więc poidełko powinno być w miejscu niedostępnym. Warto pomyśleć również o ustawieniu, które będzie chronić przed pogodą, dlatego najlepiej jest położyć je w cieniu, przez co woda nie wyparuje, oraz pod zadaszeniem, dzięki czemu otwarte poidła się nie przeleją.