Właściwie każdy opiekun zwierzęcia spotkał kiedyś na swojej drodze technika weterynarii. Gdy przychodzimy na wizytę do weterynarza, sporą część obsługi nas – jako klientów, oraz naszych zwierząt wykonuje właśnie technik. Czym więc charakteryzuje się ten zawód? Jakie wykształcenie należy mieć, aby go wykonywać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
Technik weterynarii – kto to?
Ten zawód można z powodzeniem porównać do… pielęgniarki. Choć leczenie prowadzi lekarz, to opiekę nad pacjentem będącym w szpitalu sprawują głównie pielęgniarki. Tak samo jest w wypadku zwierząt. Weterynarz decyduje o przebiegu leczenia, zleca badania. Technik weterynarii wykonuje to, co zostało mu wskazane. Asystuje także podczas wizyt, pomagając przytrzymać pacjenta w razie potrzeby.
Co robi technik weterynarii?
Jak już zostało wspomniane, jest to osoba, która w dużej mierze zajmuje się opieką nad pacjentami w lecznicy weterynaryjnej. Podaje leki, kroplówki, asystuje przy zabiegach, zmienia opatrunki. Często pracuje także na recepcji – w tym wypadku będzie także odpowiedzialna za umawianie i rozliczanie wizyt. Technik niekiedy mylony jest z behawiorystą zwierząt, ten jednak zajmuje się zupełnie innymi rzeczami – odnajdowaniem przyczyn zachowań uznawanych przez opiekunów za problemowe.
Technik weterynarii – jak zostać?
Aby zdobyć uprawnienia technika weterynarii, należy skończyć odpowiednią szkołę. Można to zrobić, idąc od razu do technikum na taki właśnie kierunek. Jeśli jednak jesteśmy już na lub po studiach, nic straconego – można udać się do placówki zajmującej się kształceniem policealnym. W takim wypadku ukończenie szkoły następuje zwykle po dwóch latach i kończy się zdaniem egzaminu zawodowego na technika weterynarii.
Ile zarabia technik weterynarii?
Zanim zaczniemy szkołę technika weterynarii, warto wiedzieć, jakich zarobków można się później spodziewać. Generalnie pod tym kątem jest to dość niewdzięczna praca – technik zarabia zwykle najniższą krajową, zazwyczaj na umowie zlecenie. Jeśli jednak podejdziemy do pracy na poważnie, będziemy uczęszczać na specjalistyczne kursy, istnieje spora szansa, że zaangażowanie zostanie docenione. O dobrego technika nie jest łatwo, i taki też zwykle po czasie może liczyć na znacznie lepsze zarobki. Co się zaś tyczy umowy – zawsze warto zawalczyć o stabilne zatrudnienie.
Technik weterynarii – gdzie może pracować?
Poza wspomnianymi obowiązkami, technik weterynarii może też wykonywać badania laboratoryjne. W związku z tym, poza wspomnianą pracą w gabinecie weterynaryjnym, możemy go spotkać także w laboratorium. Będzie tam odpowiedzialny za wykonywanie badań krwi, kału czy moczu. Jeśli ma odpowiednią wiedzę, może również zajmować się badaniem cytologicznym. Zagrożeniem w pracy zarówno technika, jak i weterynarza pracującego w laboratorium jest wysoka ekspozycja na zoonozy – choroby zwierząt, które mogą być przenoszone na ludzi.