Pliszka siwa to ptak, któremu niewątpliwie warto się bliżej przyjrzeć. Przedstawiciele tego gatunku licznie występują w naszym kraju, jak również w całej Europie. W poniższym artykule znajdziesz szczegóły dotyczące wyglądu, funkcjonowania oraz trybu życia.
Spis treści
Pliszka siwa: opis
Pliszka siwa (łac. motacilla alba) to licznie występujący średniej wielkości ptak o wędrownym trybie życia. Występuje w całej Europie. W Polsce jego największe skupiska znajdują się na Mazurach. Środowisko życia ptaków to głównie tereny otaczające zbiorniki wodne oraz znajdujące się w pobliżu skupisk ludzkich. Nie należą do gatunków płochliwych, a towarzystwo ludzi nie jest im straszne.
Jak wygląda pliszka siwa?
Upierzenie pliszek jest czarno-białe z szarym akcentem na grzbiecie. Posiadają smukłą budowę ciała z charakterystycznym długim, czarnym ogonem.
Jaką pliszka siwka ma wielkość? Długość ciała tego ptaka mieści się w zakresie 18-20 cm. Rozpiętość skrzydeł może osiągać do 30 cm, a waga to około 24 gram/ów.
Samiec i samica pliszki siwej są bardzo do siebie podobne. Odróżnia je nasycenie koloru występującego na grzbiecie. U samicy kolory są nieco jaśniejsze.
Pliszka siwa: długość życia
Pliszka siwa żyje około 13 lat. Podobnie jak w przypadku innych gatunków ptaków na ich długość życia w znacznym stopniu wpływa środowisko oraz zmiany klimatyczne. Tendencja do zwiększania terenów mieszkalnych kosztem terenów zielonych wpływa niekorzystnie na możliwość schronienia przed drapieżnikami. Dodatkowo zmiany klimatyczne wymuszają na ptakach migrację w krótszych odstępach czasu. Migracje związane są z dużym wysiłkiem oraz stresem, co niekorzystnie wpływa na długość życia.
Pliszka siwa: gdzie zimuje?
Ptaki te zimują w zachodniej części Europy i krajach basenu Morza Śródziemnego. Pliszki migrują na krótkie dystanse, zazwyczaj w małych grupach. Przed odlotem najczęściej skupiają się wokół terenów wodnych. Tym samym pliszka siwa przyloty do Polski odbywa od kwietnia i pozostaje w naszym kraju do sierpnia. Wiedzę na temat tego, jak zrobić karmnik dla ptaków, możemy więc wykorzystać na okres jesienno- zimowy, myśląc o gatunkach pozostających w tym czasie w Polsce.
Pliszka siwa: co je?
Pliszka siwa w locie oraz na lądzie zdobywa pożywienie. Żywi się małymi bezkręgowcami oraz owadami takimi jak: motyle, komary, glisty, chrząszcze, żuki, muchy.
Pliszka siwa: głos
Pliszka chętnie wydaje melodyjne dźwięki opisywane jako „tsillip tsillip” lub „cirrr, cirr”. Ptaki te skore są do śpiewu (w szczególności samce) i często można je usłyszeć podczas spacerów.
Pliszka siwa: lęgi
Okres lęgowy pliszki siwej rozpoczyna się tuż po powrocie z terenów zimowania – od marca do maja. W tym czasie pliszka siwa gniazdo tworzy w różnych zakamarkach np. pod dachem, w dziuplach, norach itp. Pisklęta wysiaduje do 14 dni, a ciała świeżo wyklutych młodych pokryte są biało-popielatym puchem. Po dwóch tygodniach młoda pliszka staje się samodzielna i opuszcza gniazdo.
Ciekawostki o pliszce siwej
Obrączkowanie ptaków pozwala na prowadzenie ornitologicznych statystyk. Dzięki czemu wiemy, że do naszego kraju co roku przybywa średnio aż około siedmiuset tysięcy par. Pliszka żółta i siwa to najliczniej występujące ptaki z rodziny pliszkowatych. Samica zajmuje się budowaniem gniazda, w którym następnie spędza okres lęgowy. Ze względu na liczne występowanie ptak ten według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody należy do gatunków najmniejszej troski.