Czy wiesz, czym karmić kaczki, żeby im nie szkodzić? Kiedy nie zależy
ich dokarmiać? Czy chleb jest produktem zakazanym? Co jedzą dzikie kaczki? Czy kaczki jedzą owies? Na te pytania odpowiemy w tym artykule podpowiadając, jaka dieta dla tych ptaków jest wskazana.
Spis treści
Kiedy dokarmiać kaczki?
Spacerując po parku, często widzimy, że ptasi mieszkańcy są dokarmiani przez cały rok. Mimo szczerych chęci, nie jest to dobra praktyka, ponieważ zwierzęta przestają szukać pokarmu i nie odlatują na zimę. Dodatkowo, strach przed ludźmi zanika, co osłabia czujność, mogąc prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Karmienie powinno więc zacząć się zimą i tylko wtedy, gdy tafla wody pokryta jest lodem, uniemożliwiając dostęp do pokarmu. Czym więc karmić kaczki w parku? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.
Co jedzą kaczki?
W środowisku naturalnym kaczki jedzą ślimaki, rośliny wodne, larwy oraz małże –
są więc wszystkożerne. Nie gardzą również kłączami i owocami. Wielu z nas zastanawia się, czy kaczki jedzą ryby? Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko te drobne. Kaczki jedzą nawet małe żaby! Dodatkowo, ptaki te jedzą trawę rosnącą na brzegu zbiornika wodnego. A czy kaczka je plankton? Oczywiście – najchętniej pożywia się nim płaskonos, który dzięki budowie dzioba może filtrować wodę z mikropokarmem. Widzimy więc, że dieta proponowana przez człowieka jest zupełnie inna. Ważne jest zatem, aby zwierzęta te jadły przede wszystkim pokarm zgodny z ich naturą. Możemy być jedynie wsparciem w najtrudniejszych dla nich okresach.
Co jedzą kaczki po wykluciu?
Czym karmić małe kaczki? Tuż po wykluciu możemy podać im serek jajeczny zmieszany ze zmieloną pszenicą. Dietę możemy wzbogacić o świeżą, posiekaną zielonkę. Czy młode kaczki jedzą płatki owsiane? Jak najbardziej! Dodajemy je po kilku dniach od wyklucia, razem z twarogiem i ziemniakami. Pamiętajmy jednak, by mieszanka była wilgotna – możemy użyć w tym celu nie tylko wody, ale również mleka odtłuszczonego. A czym możemy karmić młode dzikie kaczki? Z pewnością nie zaszkodzą im drobno posiekane warzywa czy ziarna zbóż. Możemy podać również ugotowane kasze, np. gryczaną lub jęczmienną. Czy kaczki jedzą jabłka? Owoce są dla nich jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy jednak, by nie karmić ich owocami egzotycznymi, które mogą zawierać groźne toksyny, a cytrusy ograniczają wchłanianie wapnia.
Czy można karmić kaczki chlebem?
Niestety to, co zazwyczaj jedzą kaczki krzyżówki i kaczki mandarynki w parkach, prowadzi do chorób i przedwczesnej śmierci. Podawany jest im bowiem zazwyczaj chleb wyniszczający ptasi organizm. Zawiera on węglowodany i sól, bardzo szkodliwe dla ptaków. Cukrzyca, chore nerki i wątroba, schorzenie anielskiego skrzydła – to tylko niektóre z chorób, do których prowadzi karmienie pieczywem. Pod żadnym pozorem nie podawajmy ptakom chleba!
Czym karmić kaczki zimą?
Czym karmić kaczki, kiedy mają utrudniony dostęp do pokarmu z wody? Najzdrowsze będą dla nich drobno pokrojone warzywa i owoce, nasiona kukurydzy, płatki owsiane oraz ziarna. A czy można karmić kaczki słonecznikiem? Zawiera on duże ilości witam, w tym witaminy E, oraz minerałów, m.in. wapnia i żelaza, niezbędnych ptakom do utrzymania zdrowia. Dodatkowo ziarno słonecznika jest niewielkich rozmiarów i ma miękką skorupkę – jest więc bezpieczny przy spożywaniu. Wiemy już, czym karmić kaczki w stawie. A jakich zasad powinniśmy przy tym przestrzegać? Oprócz dokarmiana tylko w czasie mroźnych zim pamiętajmy, aby nie wrzucać jedzenia do wody. Niezjedzony od razu pokarm może spleśnieć oraz zanieczyścić zbiornik. Zostawmy ziarna na brzegu, bez karmienia z ręki. Pokarm musi być rozdrobniony, ponieważ zwierzęta te nie potrafią przeżuwać. Te same zasady dotyczą innych ptaków wodnych, np. łabędzi czy gęsi. Pamiętajmy, że są to dzikie ptaki, więc instynkt podpowiada im, co jest dla nich najlepsze. Nie pozwólmy, by uzależniły się od człowieka, ponieważ nie przyniesie to dobrych rezultatów.